Британска тајна обавештајна служба: Стварају кризе и руководе њима

5 октобар

ВЕЛИКА Британија некада је била водећа светска сила, колонијална империја „у којој сунце никада не залази“. Веровало се да је прву модерну суперсилу у 16. веку створила моћна флота у чију се част певало „Британија влада морима“. Истина је другачија. За стварање и одржавање империје једнако је била заслужна „тајна служба њеног величанства“. Она је такође владала морем, али информацијама. Она их је сакупљала, анализирала, процењивала и користила као оружје често моћније од поморске армаде.

– Захваљујући својој Тајној обавештајној служби СИС, Велика Британија је и после распада колонијалне империје остала светска сила која има моћ да неупадљиво али ефикасно преусмерава токове историје. Тајна СИС је у врхунским кадровима бираним из британског интелектуалног крема, али и у посебном односу према СИС. Британцима је част и привилегија да раде за тајну службу своје земље, у којој важи правило да нема сталних савезника и непријатеља. Само су интереси Велике Британије стални – каже мр Горан Николић, аутор књиге „Тајне службе Велике Британије“.

На промоцији прве књиге, која детаљно приказује структуру и методе СИС, владала је назапамћена гужва, а у шароликој публици било је и неколико пажљивих слушалаца у добро скројеним оделима који нису скидали тамне наочаре.

Николић каже да је интересовање Срба за британску тајну службу обострано, јер је за СИС Балкан на листи приоритета.

– Србија је у фокусу британске тајне службе још од Првог српског устанка. СИС је овде био активно укључен, према многим сведочанствима, у важне догађаје који су одредили будућност. По британским изворима, СИС је припремио, организовао и платио пуч 27. марта 1941. године. Преко агентуре у Александрији, задужене за Балкан, креирао је мишљење савезника о току рата у Југославији и обезбедио подршку Јосипу Брозу Титу. Деведесетих је активно учествовао у рушењу Слободана Милошевића, чијим је транспортом у Хаг руководио саветник британске амбасаде Ентони Монктон, високопозиционирани агент СИС – набраја Николић.

Исти Монктон је био саветник Марагарет Тачер у време док је била премијер. У Београду је деведестих службовао и Џозеф Базби, један од шест водећих људи СИС, са добрим везама у СПС, али и са финансијерима ДС и руководиоцима Бироа за комуникације Владе Србије после 2000. године. Постоје и подаци да је официр СИС био и Педи Ешдаун, високи представник у БиХ, познат по негативном ставу према Републици Српској.

Тајна служба је у више наврата спасла Велику Британију и пре организовања пуча 27. марта 1941. у Београду, којим је бомбардере Трећег рајха преусмерила од Енглеске ка Србији. Мало је познато да је СИС 1917. открио једну немачку поруку због које су САД ушле у Први светски рат.

– У том тренутку Русија је иступила из рата, а Велика Британија је на сваки начин желела да у сукоб увуче САД, једину силу која је имала довољно ресурса да помогне борбу против Немачке. Баш тада СИС је пресрела телеграм немачког министра спољних послова Цимермана. Он је свом амбасадору у Мексику писао да Немачка почиње тотални подморнички рат у коме ће мета бити и амерички бродови, због чега ће се САД вероватно укључити у светски сукоб. Цимерман је амбасадору наложио да убеди председника Мексика да нападне САД и да посредује код цара Јапана да нападне Америку с Пацифика – наводи Николић.

ИГРА СЕНКИ ЗАНИМЉИВО је да један британски новинар Тим Маршал одмах по доласку ДОС на власт објављује податке о везама СИС с лидерима срспке опозиције и „Отпора“, које је наводно финансирао и обучавао. Захваљујући Маршалу нова влада је у књизи „Игра сенки“ озбиљно компромитована, баш као и СПС, у коме је према истом извору СИС имао такође добро позициниране сараднике. Занимљиво је да је новинар Маршал претходно био запослен у британској ратној авијацији РАФ, а један је од ретких којима је дозвољен боравак у Србији током НАТО бомбардовања – наводи Николић.

У пресретнутом телеграму Цимерман обећава да ће Немачка, пошто покори Европу, помоћи економски и војно Мексику и Јапану, да узму одређене америчке територије.

Британци су знали да у мексичкој пошти постоји амерички агент, који је „случајно“ дошао у посед тог телеграма, који је, опет случајно дешифрован, и касније, наравно случајно, дат медијима. Америчко јавно мњење се усталасало и тражило улазак у рат. Британци су имали агента који је био лични пријатељ америчког председника и пресудно утицао на распоред снага САД на европском ратишту. Ова операција је један од највећих успеха британске обавештајно-безбедносне заједнице и прави пример метода рада СИС – закључује Николић.

СТВАРАЈУ КРИЗЕ И РУКОВОДЕ ЊИМА

МОДЕРНА британска тајна служба оснаване је 1908. али њено постојање званично је признао тек премијер Џон Мејџор 1994. године.

Тек 1996. донет је први закон који је дао правни оквир њеног рада. Све до тада она је радила изван закона и званично није постојала, иако је о њој написано безброј књига, а краљица је редовно ишла на премијере филмова о Џејмсу Бонду, легендарном шпијуну у служби њеног величанства. То много говори о самом СИС, који ради у рукавицама и традиционално ангажује врхунске кадрове који стварају и руководе кризама, а извођачи су с локалног нивоа – каже мр Горан Николић.

НОВОСТИ