Срби са севера КиМ на предлог Београда иду у шиптарску војску?

pol-sever

КОСОВСКЕ безбедносне снаге на северу покрајине осликаваће етничку структуру, а Срби би у тој формацији требало да имају свог регионалног команданта.

Како „Новости“ незванично сазнају, српски званичници би са овим предлогом требало да изађу пред Европску унију и Приштину у наставку дијалога.

Наши добро обавештени извори преносе нам да би управо ова идеја требало да послужи за увођење анекса у Бриселски споразум, о чему је први говорио председник Томислав Николић. И управо око ове тачке ломиће се копља када после параламентарних избора у Србији две стране опет седну за преговарачки сто.

НАША СТРАНА ТРАЖИ ГАРАНЦИЈУ Због најава Приштине о формирању војске, председник Николић најавио је да ће у наставку дијалога бити потребан нови анекс Бриселског споразума чија би суштина била да Срби на северу добију своју војску „ако већ Приштина прави своју“. – Постоје јасне гаранције да такозвана војска Косова, која ће бити формирана за две или три године, никада неће крочити на север КиМ – подсетио је шеф државе.

Према нашим сазнањима, „српске јединице“ функционисале би у систему покрајинске безбедности, али би се на њих пресликао модел примењен у организацији полиције на северу. То би значило постојање регионалног команданта и састав јединице који одговара етничкој структури севера.

Деловање јединице са севера усаглашавало би се са Заједницом српских општина. Истовремено, на овом подручју не би било других делова косовских безбедносних структура како је већ одлучено Бриселским споразумом.

Овакво решење, према нашим изворима, дугорочно би било гарант безбедности севера, јер НАТО структуре на КиМ неће остати неограничено. Модел о коме се размишља подсећа на војску БиХ састављену од три бригаде – муслиманске, хрватске и српске.

Војска Косова, према најавама из Приштине имаће 5.000 припадника, док ће 3.000 војних обвезника чинити резервни састав. Нова оружана сила на Балкану биће оперативна до 2019, до када ће власти из Приштине да окончају уставне промене, снабдевање наоружањем и војном опремом, и обуку људства. Војска Косова имаће почетни буџет од 65 милиона евра.

Д. Р. Ђорђевић – Новости