РУСКИ ГЕНЕРАЛИ: САД и НАТО нападају само слабије, ако крену на Русију почиње нуклеарни рат
Руски генерали кажу да Америка и НАТО могу да бомбардују слабије од себе, али Русију не смеју напасти, јер би то био почетак атомског рата.
Претња начелника америчког генералштаба Мартина Демпсија да је Вашингтон спреман да и војно реагује ако ескалира конфликт на Криму, у Москви није узбудила руско војно руководство.
Руски генерали кажу да Америка и НАТО могу да бомбардују слабије од себе, али Русију не смеју напасти, јер би то био почетак атомског рата. Због тога Демпсијеву изјаву да је послао јасан сигнал руководству Украјине и НАТО да ће САД, ако треба, и војно реаговати, у Русији доживљавају као пропагандни рат.
У Русији се са много више пажње прате изјаве оних политичара и политиколога који предлажу да у корист трајног мира Украјина одустане од амбиција да постане чланица НАТО. Бивши амерички државни секретар Хенри Кисинџер предложио је руководству у Кијеву да се угледа на Финску, која је постала чланица ЕУ, али није ушла у НАТО, и тако не иритира северног суседа који не жели да му Алијанса дође на јужне границе. Још 2007. Кисинџер је био против уласка Украјине у НАТО, јер би то могло да доведе до кризе у односима Русије и САД.
Кисинџер сматра да би Кијев требало да повећа аутономију Криму, а да ће припајање полуострва Русији још више закомпликовати ситуацију:
– Русија не сме да Украјину сматра својим сателитом, али ни Кијев не треба да иде ка НАТО. Најмудрије би било да она буде мост који спаја исток и запад – каже Кисинџер и подсећа да је део руске историје везан за Украјину, јер је у Кијевској Русији почела руска православна вера.
Стари 90-годишњи нобеловац Хенри Кисинџер упозорава да ако не дође до компромиса, Украјини прети грађански рат, или распад земље.
– САД треба да раде на смиривању ситуације и да престану да се односе према Русији као девијантној држави коју Вашингтон треба да учи правилима понашања, која је он поставио – каже Кисинџер и додаје да би улазак руске војске у Украјину довео до новог хладног рата.
Председник Чешке Милош Земан у суботу је у Прагу примио бившег британског премијера Тонија Блера. Они су се сагласили да Украјина мора да прође процес децентрализације и федерализације. Осим тога, сматрају да су Украјини потребни поштени избори.
Бивши председник Чешке Вацлав Клаус је критиковао Америку и ЕУ због ситуације у Украјини:
– Они који су провоцирали ситуацију у Украјини требало би сада да смирују Кијев и Москву. Бојим се да су у догађајима у Кијеву имала умешане руке западна Европа и САД. Све што се догађа у Кијеву подсећа ме на ситуацију пре две деценије у Југославији – рекао је Вацлав Клаус.
И док из Кијева стижу комбиновано претње и предлози руководству Крима, председник Врховног совјета тог полуострва Владимир Константинов каже да су садашње украјинске власти нелегитимне и са Кијевом ће преговарати тек кад се изабере на поштеним изборима ново руководство.
Власти у Кијеву износе различите податке о броју руских војника на Криму. Пре неколико дана је шеф украјинских граничара изјавио да је на полуострву око тридесет хиљада руских војника. Сада у Кијеву кажу да Руси имају на Криму 18.000 војника, од чега је 6.000 специјалаца, иако по међудржавном договору имају право на 12.500 војника и старешина.
Министар одбране русије Сергеј Шојгу категорички понавља да на Криму нема више руских војника него што дозвољава договор Москве и Кијева о Црноморској флоти у Севастопољу.
Новости