„Купују гласове од средњошколаца за 2.000 динара“

средњошколци

Нови Сад — Странке за 2.000 динара купују гласове средњошколаца који су тек постали пунолетни и стекли право изласка на изборе, преноси Радио-телевизија Војводине.

Новосадски средњошколци отворено признају да им партијски активисти свакодневно нуде новац да гласају за њих.

„Да ли сте заинтересовани да гласате? Плаћамо 2.000 динара.“ директно је питање које страначки активисти постављају средњошколцима које затекну у школском дворишту.

Они сведоче да није у питању једна партија, а како је 2.000 динара добар џепарац, многи пристану на договор.

„Долазили су комбијем неким и углавном нудили превоз чак до тамо. Нудили су и новац, углавном суме око 2000 динара и то је било једноставно тако. И нудили су да више пута долазе по ученике и да одвозе тамо како би се гласало“, каже једна новосадска ученица.

Грађанско васпитање, кажу, више је час за луфтирање, него едукација, а једини пут кад им се држава обратила било је писмо којим су обавештени да имају право да гласају. Тај гест сматрају лицемерним, па су одлучили да, пошто држава не мари за њих, ни они не обраћају пажњу на „њене протоколе“.

Политичком едукацијом ове групе младих не бави се нико. Ниједна државна институција нема податак о томе колико је младих стекло право гласа од 2012. године до данас, нити колико је од оних који су могли да гласају 2012. искористило то своје право, док се политичке партије њима не обраћају у својим кампањама.

„Овде је проблем у томе што се са младом генерацијом искључиво манипулише. И сам кад причам са младом генерацијом, имамо проблем да се разлучи шта су то идеје и, ако има идеја, да до њих дођемо на један нормалан начин или да те идеје буду нешто што вуче напред. Код младих људи често се иде на тај систем манипулације, често се иде пречицом“, каже за РТВ политиколог Душко Радосављевић.

Он каже да је најјефтинији онај глас који се директно плати, док за све остале странка мора да се потруди и додаје да 2.000 динара јесу неколико пива или добар провод, али никако не и улазница за добар живот.

Бета, РТВ