НАТО бацио на Косово 10 тона уранијума?
ПРИШТИНА – Уједињене нације су сакриле од јавности извештај шефа мисије за просторни програм УН Бакари Канте у коме се каже да је НАТО 1999.године, током бомбардовања, бацио на Косово близу десет тона осиромашеног уранијума, јавио је портал газетаеxпресс.
Известај иде још даље објашњавајући да се бомбардовање НАТО снага десило у времену сетве, а осиромасени уранијум је утицао на квалитет ваздуха, земље и воде, сто је резултовало последицама у ланцу исхране.Као последица тога будуће генерације су изложене повећању броја оболелих од рака, леукемије, абортуса, деформација новорођених беба, наводи Експресс.
Извештај шефа мисије за просторни програм ОУН Бакарy Канте 1999 године о ужасних последицама бомбардовања Србије није никада јавно објављен.
Делови тог известаја су ипак доспели у јавност захваљујуци независном америцком новинару Роберту Парсону.Он је успео да добија известај Кантеа преко његових извора и да објави јуна 1999 године у свајцарском дневнику „Ле Цоурриер“ са насловом “ Алармантни скривени известај о последица бомбардовања Југославије“, писе Еxпресс.
Спарксон је ексклузивно интервју за „Вести“ обелоданио како су известаји о последицама употребе орузја са осиромасеним уранијумом по здравље на Балкану били критиковани и промењени у канцеларијама ОУН, преноси агенција Косовапресс.
Известај је био категоричан у оцени да ће будуће генерације које ће живети у тим местима где су бачене бомбе оболевати од рака, леукемије, и да це деформитети новорођених беба порасти.
Известај Кантеа каже да је због бомбардовања природа у Југославији конатминирана опасним субстанцама, међу којима је најопаснији ПЦБ, изузетно канцероген и одговоран за имунолоска оболења. Известај наводи да један литар ПЦБ је довољан да контаминира једну милијарду галона воде, преноси „Еxпресс“.
Роберт Парсон каже да један директно информисан извор њему рекао у јулу 1999 године да је група научника швајцараца дошла до још драматичнијег закључка око ефеката осиромашеног уранијума на Балкану него што је било дато у забрањеном извештају Бакарy Кантеа. „Њихово истразивање било је део активности дипломатске групе ФОЦУС, сачињене од Швајцарске, Аустрије, Русије и Грчке. Пошто је Швајацарска платила све трошкове остали чланови требало је да ћуте“, казао је Парсонс.
Само након великог јавног притиска американци су прихватили да је муниција била пуњена са „прљавим“ уранијумом који је најопаснији за људе и амбиент, закључује „Еxпресс“.
Танјуг