Дачић из Њујорка поручио Србима на северу КиМ да морају на квазиизборе
ЊУЈОРК – Премијер Србије Ивица Дачић поручио је вечерас у Њујорку да ће избори у северној Митровици бити одржани и градоначленик изабран, иако убиство, односно хапшење кандидата за градоначелнике доприносе атмосфери страха и несигурности.
Како је додао, после избора градоначелника ће се приступити формирању Заједнице српских општина, чији је статут у припреми.
Подстивши на неопходност поштовања слова Бриселског споразума и много већег поверења јер без тога не може постојати здрав основ за било какве договоре, Дачић је упозорио да Приштина није обавила припрему правног оквира за ефективно остваривање надлежности будуће ЗСО предвиђених Бриселским споразумом и не показује политичку вољу за реализацију тог дела договора.
„Потребно је да се постигне темељни договор о одговарајућим дугорочном представљању српске заједнице у централним приштинским институцијама, уз јасну слику о њиховој заступљености у органимама, кроз, између осталог, детаљно регулисање начина за финансирање ЗСО, њену комуникацију са Приштином и утврђивање модалитета за спровођење централних избора“, рекао је он.
Према његовим речима, убиство кандидата за градоначелника Димитрија Јанићијевића допринопси атмосфери страха и несигурности, што свакако неће помоћи при стварању услова да Срби изађу на изборе.
„Понавља се управо оно на шта сам са овог места упорно упозоравао – изостанак санкција за починитеље злочина над Србима само ствара повољну климу за нове злочине који не смеју проћи некажњено и чије починитеље очекујемо да ускоро видимо пред лицем правде.“
Дачић се осврнуо и на хапшење Оливера Ивановића, истакавши да Србија најоштрије протестује пред СБ УН због тога и тражи његово пуштање из притвора као и објашњење зашто је ухапшен и зашто баш у моменту пред одржавање избора за градоначленика северне Митровице на којима је он један од кандидата.
„Такви непромишљени потези могу дестабилизовати и онако крхки мир и стабилност на Косову“, упозорио је Дачић.
Протеклу годину обележио је значајан напредак на политичком плану који је кулминирао бриселским споразумом Београда и Приштине а у 2014. години треба консолидовати постигнућа из дијалога на путу регионалног помирења, стабилности и напретка, наводи се у најновијем извештају генералног секретара УН Бан Ки-муна посвећеном Косову.
Први човек светске организације је у редовном тромесечном извештају, у који је Танјуг имао увид, навео да су обе стране постигле напредак и у приближавању ка Европској унији и поздравио одлуку Европског савета да започне приступне преговоре са Србијом.
„Поздрављам одлуку Европског савета да започне приступне преговоре са Србијом у јануару, и подршку који је дао преговорима о Стабилизацији и придруживају с Косовом. Разговори Београда и Приштине су били значајни за овај успех и наставиће да буду веома важни да се напредак који је постигнут одржи, упркос различитим тумачењима и тензијама на терену“, оценио је Бан.
Генерални секретар УН је истакао успех избора који су одржани на Косову, укључујући и север, што, према његовим речима, отвара за нову политичку динамику на том простору и води ка пуној имплементацији договора из Брисела и стварању Заједнице српских општине.
Он је позвао међународну заједницу да охрабрује и активно подржава дијалог, као и да помаже новоизабране локалне скупштине и лидере на Косову, укључујући и оне на северу.
Значајан напредак у домену полицијских структура на северу Косова треба да прати напредак у питањима правосуђа и других подручја владавине закона, навео је генерални секретар и позвао све стране да покажу „максималну флексибилност и спремност да се изађе у сусрет“ .
Бан је нагласио да ће УНМИК наставити да пружа подршку имплементацији договора између Београда и Приштине, и додао да је циљ да се у наредном периоду јачају формални и неформални канали комуникације између власти на свим нивоима и свим заједницама на Косову.
Говорећи о безбедносној ситуацији на Косову, Бан је навео да је стање и даље генерално мирно, али да је дошло до јачања тензија у предизборном и постизборном периоду.
Према подацима УН од 15. јануара ове године 1.721 особа се још увек води као нестала у косовском сукобу, и то питање и даље није решено. Такође, током прошле године забележено 2.660 репатријација из европских држава на Косово.
Објављен је и извештај шефа Еулекса Бернда Борхарта који се тиче истраге у вези са трговином органима на Косову.
„Постигнут је добар напредак у истрази око трговине органима на Косову и тим који води тужилац Клинт Вилијамсон ради са властима ЕУ и и правосудним властима државама региона на решавању тог случаја“, оценио је он.
Постигнут је добар напредак у истрази око трговине органима на Косову и тим који води тужилац Клинт Вилијамсон ради са властима ЕУ и и правосудним властима државама региона на решавању тог случаја, наводи се у извештају шефа Еулекса Бернда Борхарта.
У извештају који је придодат тромесечној анализи стања на Косову и Метохији генералног секретара УН Бан Ки-муна а који се разматрају вечерас у седишту у УН у Њујорку, наводи се да је остварена сарадња с жртвама, групама које заступају оштећене и појединцима који би могли да дају информације од значаја за истрагу која је у току.
„Направљен је напредак у истрази и оперативним активностима, при чему сарадња са правосудним и полицијским властима у региону и шире остаје јака“, додаје се у извештају.
Борхарт наводи и да тужилац Клинт Вилијамсон наставља да сарађује с владама у ЕУ да би осигурао да његов тим буде у могућности да заврши независну и професионалну истрагу.
Током новембра прошле године, он је са сарадницима боравио у Немачкој, Великој Британији, САД и Холандијуи, где се састао с низом званичника у вези са истрагом коју спроводи.
Детаље о трговини органима у којој су учествовали припадници ОВК открио је у свом извештају специјални известилац Савета Европе Дик Марти 12. децембра 2010.
Прве тврдње о трговини људским органима на КиМ обелоданила је бивша тужитељка Хашког трибунала Карла дел Понте у својој књизи „Лов: Ја и ратни злочинци“ коју је објавила по одласку са дужности.
Карла дел Понте је у књизи описала како је 1999. године сазнала да је око 300 Срба и других неалбанаца било отето и транспортовано у Албанију, где су им вађени органи, који су затим слани у Италију, одакле су дистрибуисани у клинике широм Европе.
Шеф УНМИК Фарид Зариф оценио је вечерас на отварању седнице Савета безбедности УН о ситуацији на Косову и Метохији, да је Бриселским споразумом учињен велики напредак и да сада треба охрабрити нове кораке.
„Ово је година великих промена и политичког напретка, нарочито везано за историјски документ из априла“, рекао је Зариф у обраћању видео линком из Приштине, уз оценуту да се Бриселским споразумом јача поверење и комуникација на терену.
Високи функционер УН је честитао премијеру Србије Ивици Дачићу и ратном злочинцу Хашиму Тачију на „напорима ка помирењу и изградњи мирнијег друштва“ уз посредство високе представнице ЕУ Кетрин Ештон.
Говорећи о ситуацији на КиМ, Зариф је рекао да се српски полицајци укључују у косовску полицију и да је сада 142 полицајаца на активној дужности на северу Косова.
Он је оценио да по питању правосуђа на северу КиМ, обе стране сада треба брже да крену ка решавању тог питања.
Зариф је критиковао што још није решено убиство литванског војника из Еулекса и српског одборника из Митровице, рекавши да ће све док такви злочини не буду разрешени то утицати на поверење у правосуђе.
Поводом хапшење Оливера Ивановића, Зариф је амбасадоре држава чланица СБ УН упознао да је дошло до протеста и захтева за његово ослобађање.
„Све ово показује да ће у примени бриселског споразума бити изазова и сада је важан корак усвајање закона локалних заједница у општинама са српском већином“, истакао је шеф УНМИК-а.
Према његовим речима, на северу Косова и Метохије уочљива је забринутост поводом примене споразума и зато се мора обезбедити видљив напредак и одговорно спровођење закона.
Зариф је казао и да ће међународна помоћ бити од критичног значаја како би се косовским Србима помогло да остваре право да гласају на изборима 16. марта.
Танјуг
Наслов и опрема: СРБИ НА ОКУП