Тенкови на уласку у Босну и Херцеговину

Tenkovibih

Сарајево – Грађани су јуче снимили улазак војне колоне у Босну и Херцеговину на граничном прелазу Градина код Козарске Дубице, између Хрватске и Босне и Херцеговине. О чему је заправо реч!

Фотографије су се врло брзо почеле ширити друштвеним мрежама и изазвале су велику забринутост код неких грађана.

Разлог је наравно тренутна криза изазвана након протеста у низу босанскохерцеговачких градова, а који су изашли на улице незадовољни широко распрострањеном корупцијом, неефикасним системом власти и јако лошим стањем економије, што све већи број људи гура на ивицу сиромаштва и у борбу за голу егзистенцију.

Извор портала Дознајемо.ком у Граничној полицији БиХ каже да нема разлога за забринутост, да треба бити јасно да у БиХ још увијек траје мандат ЕУФОР-а и овакви покрети војних снага су редовни, релативно чести и уобичајени.

С друге стране, према информацијама једног читаоца портала Дознајемо.ком техника приказана на фотографијама припада Оружаним снагама Босне и Херцеговине. Ради се о покретним радарским системима намјењеним за ПВО који су већ у поодмаклој фази застарјелости и углавном су неупотребљиви. Наводно су иста средства прије три дана из касарне Козара (Бања Лука) извезена на лабудицама које се такође виде на слици. Возила су извезена по налогу Министарства одбране уз пратњу Ауто-мото савеза Републике Српске и МУП-а Републике Српске.

Подсетимо и да је високи представник у БиХ Валентин Инцко јучер оценио да би, ако стање у БиХ буде ескалирало, требало, евентуално, размислити и о трупама ЕУ.

“Размотрићемо стање у БиХ у уторак, 11. фебруара, у међународном управљачком одбору. Аустрија ће повећати број својих војника у БиХ. Ако стање буде ескалирало мораћемо, евентуално, да размишљамо о трупама ЕУ, међутим, не сада”, рекао је Инцко, преноси Срна.

Он је за бечки “Курир” оценио да је садашње стање у БиХ најгоре од завршетка рата, односно од Дејтонског споразума 1995. године.

Tenkovibih2a Тенкови на уласку у Босну и Херцеговину

Инцко је оценио да су протести у БиХ оправдани, истичући да је посебно социјална неравноправност водила ка незадовољству људи.

“Дуго људи нису протестовали јер им је мир после рата са више од 100.000 мртвих био важан. Све је пошло из Тузле, где радници већ годину дана сваке среде демонстрирају, али им се није придавала пажња”, појаснио је Инцко.

Наглашавајући да насиље у којем је 100 људи повређено мора да се најоштрије осуди, Инцко је негирао тврдње да “гори” Балкан, те додао да Србија “добро напредује”.

Он је нагласио да је делимично узрок хаоса и “државна конструкција која не функционише”.

Tenkovibih1 Тенкови на уласку у Босну и Херцеговину

“Дејтонски споразум је био мировни споразум, који је био јако успешан. Међутим, као уставни споразум, он је сувише компликован. У Федерацији БиХ постоји 11 влада, 11 премијера, 11 министара унутаршњих послова. То је неефикасно и прескупо”, нагласио је Инцко.

На констацију да је недавно председник Републике Српске Милорад Додик рекао да је БиХ “неуспела држава”, Инцко је оценио да “стање у земљи није оптимално”, те да су корупција и организовани криминал проблем на целом Балкану.

Он је рекао да ће ЕУ морати појачано да се залаже за више правне државе у региону и да то грађани очекују.

Инцко сматра да би Аустрија могла имати појачану улогу на Балкану са “креативним и неконвенционалним идејама”, односно да са већом пажњом помогне ојачавању “правне државе и то, пре свега, државног тужилаштва и полиције”.

“Не треба јачати централизам, већ функционисање државе. У прошлости је превише пажње посвећено војној сигурности, премало правној држави, демократији, помирењу и образовању”, закључио је Инцко.

Дознајемо.ком