БРИТАНСКИ ШИНДЛЕР: Човек (104) који је 669 јеврејских малишана спасао смрти

Nicholas_Winton_in_Prague

Николас Винтон из Лондона је требало да, нешто пре Божића 1938. године, крене на скијање у Швајцарску. У последњем тренутку је ипак одлучио да оде у Праг, и помогне свом пријатељу, који је спасавао Јевреје који су били прогоњени. Када је видео у каквим условима живе јеврејска деца, одлучио је да им помогне.


Учинио је све што је могао да што више деце спасе, а захваљујући њему језиву смрт је избегло 669 деце, од којих је њих 104 и данас живо.

Николас Винтон је био успешен брокер Лондонске берзе. Пре тога је пропутовао целу Европу, радио је у Хамбургу, Берлину и Паризу. Живео је у Лондону, где се те јесени 1938. само причало о страхотама које се дешавају у Европи. Нацистичка Немачка је још увек била предалеко. Нико још није знао да је пред светом рат који ће по монструозности и крвавости бацити у запећак страхоте Првог светског рата. Нешто пре Божића 1938, двадесетдеветогодишњи Винтон је требало да отпутује у Швајцарску на зимовање. У последњем тренутку је ипак одлучио да оде у Праг. Тамо је био његов пријатељ Мартин Блејк, који га је позвао како би му помогао у спасавању јеврејских избеглица.

Када је дошао тамо, схватио је у каквим условима живе Јевреји, а поготово га је потресла судбина најмлађих.

„Страшан утисак на мене је био када сам видео кампове у којима су били смештени. Било је јако хладно, а они су били у колибама, многи без породице и пријатеља поред себе. Одмах је могло да се види да је стање веома лоше“, рекао је Винтон у једном од интервуа који је дао за ББЦ. Винтон је одмах схватио шта мора да уради. Основао је организацију која ће помоћи деци да буду пребачени на сигурно. У његовом хотелу на Венцлавовом тргу он је направио канцеларију у којој су сређивани папири за сву децу која треба да буду пребачена у Енглеску. Он им је налазио домове где ће одсести, и гарантовао за њих финансијски, пошто је тако захтевао закон Велике Британије. Главна препрека је била да се превезу сва деца до Британије. Данска је после Кристалне ноћи затворила своје границе за Јевреје који су покушали да побегну од прогона и рата.

Винтон је ипак успео, захваљујући гаранцијама које је добио од Британије. “Никада нисам видео ту децу. Неке од њих сам упознао на станици у Ливерпулу, али свакако их нисам све упознао“, рекао је Винтон за ББЦ. Винтон је нашао домове за 669 деце, од којих су многима родитељи убијени у Аушвицу. Винтонова мајка је такође радила са њим, како би му помогла да пронађе смештај за избеглице.

Планирао је да спаси још 250 деце, али нажалост она нису стигла на сигурно. Рат је отпочео, и границе су затворене. Током рата Винтон је служио у Црвеном крсту, а касније се прикључио војсци. 1944. постао је пилот. После рата се повукао из војске.

Винтон никоме није говорио за своје херојско дело. Тајну би однео у гроб, да његова жена није на тавану нашла свешчицу у којој су била имена деце које је спасио. Ту је писало и у којој породици су одсели. Његова жена Грета је послала писма на све те адресе, и добила одговор од 80 „Винтонове деце“. Читав свет је сазнао за његово несебично дело када је гостовао на ББЦ у емисији „То је живот“, где је први пут приказана његова свешчица са именима деце, а потом је упознао и једно од њих. Водитељка је у једном тренутку питала да ли има у овом студију неко ко дугује живот том човеку. Њих 20 је устало, а сви у студију су запљескали.

Винтон живи и даље у Британији. Недавно је прославио 104 рођендан,  и ретко се појављује у јавности. Чешка влада га је номиновала 2008. за Нобелову награду за мир, коју је ипак добио Марти Ахтисари. Познат је као „Британски Шиндлер“, по узору на немачког индустријалца. Винтоново дело би остало непримећено да није било његове радознале жене Грете, али свакако никада неће пасти у заборав. Бар њих 699 никада неће заборавити.

Курир / Исток Православни

http://isra-news.net/2014/02/britanski-sindler-covek-104-koji-je-669-jevrejskih-malisana-spasao-smrti/