Циљ је да се докаже српски злочин кроз векове
Сарајевске власти одустају од градње обележја у част аустроугарског престолонаследника. Луксузни аустроугарски воз стићи ће из Беча са стотинама гостију
Од еуфоричне бошњачке иницијативе за градњу споменика аустроугарском престолонаследнику Францу Фердинанду, како сада стоје ствари, неће бити ништа. Начелник сарајевске општине Стари град Ибрахим Хаџибајрић потврдио је да за овај пројекат није обезбеђен новац, а потребно је 150.000 марака.
Општина Стари град издала је сагласност за градњу, али, осим недостатка пара и идејног решења, тамошње власти муче и рокови, јер процењују да је споменик немогуће завршити до почетка маја, када почиње манифестација обележавања сарајевског атентата и 100. годишњице Првог светског рата.
Предвиђен је низ културних и научних скупова, уз учешће домаћих и страних научника, историчара, публициста. Очекује се долазак више стотина званичника земаља ЕУ и света.
– Министарство привреде Кантона Сарајево било је спремно уложити око 30.000 марака за израду идејног пројекта споменика. Нажалост, новца нема – рекао је Хаџибајрић. – Још није познато ни ко ће бити инвеститор.
У Српској тврде да је бесмислено градити споменик окупатору и да неће учествовати у сарајевској манифестацији. Јер Сарајево жели да и кроз манифестације о годишњици Великог рата свету докажу „агресију на БиХ у протеклом рату и српске злочине“.
– Свет се ужасавао над сликама из Сарајева 1914. и 1990, а ми сада имамо прилику да пошаљемо неке нове слике – појаснио је Жељко Комшић.
ДЕЛОВИ У ТРЕБИЊУ
Споменик Францу Фердинанду постављен је 1917, а срушен годину касније. Одређени делови оргиналног споменика налазе се у депоу Уметничке галерије БиХ, а наводно камени делови стуба у Требињу.
Историчар из Бањалуке Предраг Лазаревић, каже, за „Новости“, да је јасно да ће Сарајево више говорити о протеклом рату у БиХ него о Првом светском.
– Њихов циљ је да докажу српски злочин кроз векове, а то раде подмукло, јер говоре да ће из Сарајева бити послате поруке мира – сматра Лазаревић.
Програмом је предвиђено да 9. маја буде званично отворена обновљена сарајевска већница, за коју Бошњаци уверавају да је „симбол патње и страдања“. У Већници би се 27. јуна одржао концерт Бечке филхармоније.
Једна од највећих атракција биће и аустроугарски луксузни воз Мајестиц Император, у којем ће 26. јуна из Беча у Сарајево допутовати стотине гостију.
Стари вагони обновљени су према изворном изгледу воза Франца Јозефа, а у функцији су више од 20 година. Овај воз први пут долази у БиХ.
У Музеју Сарајева биће изложен пиштољ којим су убијени Франц и његова супруга Софија, те неколико личних предмета Гаврила Принципа. Посетиоци ће моћи да погледају и кратки филм о атентату. Простор Музеја уједно красе и воштане фигуре Франца и Софије.
СВЕЧАНОСТ У АНДРИЋГРАДУ
Република Српска са Србијом припрема обележавање 100. годишњице Првог светског рата. Централна свечаност биће уприличена на Видовдан у Андрићграду. Директор Одељења за историју Андрићевог института у Андрићграду Мирослав Јовановић изјавио је да је Међународни одбор за обележавање оценио да припрема манифестација у Сарајеву има политичку позадину. Јовановић је истакао да ће се Андрићев институт потрудити да обележавање траје пет година. Најављено је организовање међународних конгреса и штампање бројних књига, а циљ је утврђивања научне истине о Великом рату.
Новости