Приштина преотима Трепчу?

trepca

ФРАНКФУРТ – После разних модела које је Приштина смислила да би добила највише од Трепче, такозвана Влада Косова предлаже да то буде јавно предузеће, Иако се Београд и Приштина споре о власништву над тим комбинатом и очекују да спор буде решен у оквиру преговора у Бриселу, Албанци су изгледа решили да играју своју игру, пишу франкфуртске “Вести”.

Највероватнији разлог због којег се одустало од раније најављиване продаје су огромни дугови који потражују повериоци, највише из Србије, а који, како се процењује, превазилазе вредност компаније.

Такозвани косовски министар привредног развоја Фадиљ Исмајли најавио је да је власт у Приштини усвојила предлог амандмана на Закон о јавним предузећима по којем би комбинат Трепча постао јавно предузеће. Његовим усвајањем Трепча би била у власништву ткзв. Владе Косова, као и остала јавна предузећа.
“Ово је најбржи могући пут да се Трепча изузме из надлежности Косовске агенције за приватизацију (КАП) која нема капацитете да то предузеће третира као комплекс”, казао је он.

Тренутно је Трепча под мораторијумом који је ставило Специјално веће Врховног суда и њом као друштвеним предузећем управља КАП.
“То је покушај да се предупреде и обесмисле сви разговори планирани у Бриселу о имовини. Влада Србије је преко Фонда за развој Србије власник 58 одсто Трепче. Осим Владе, власници су и привредни субјекти ЕПС, Југобанка, Прогрес…, као и радници у одређеном проценту“, каже за „Вести“ Игор Поповић, шеф групе за правосуђе при Канцеларији Владе Србије за Косово и Метохију.

„Наравно да овај најзначајнији привредни субјекат, који има свој огроман погон не северу, у српском делу, не може да мења свој статус. Трепча је акционарско друштво, и те акције имају своје власнике, а ово је принудна национализација, отимање имовине од стране јавне власти, најобичнија пљачка у којој се не спомиње ни обештећење власницима”, додаје Поповић.

Промену власништва над Трепчом, како пишу приштински медији, подржава амбасадор Велике Британије на Косову Иан Клиф, који сматра да је „добро да имовина Трепче постане власништво владе у Приштини“.
“Највише забрињава изјава британског представника, јер је Велика Британија држава са дугом парламентарном традицијом и заштитом власништва.

Подсетићу да је раније КАП позвала све повериоце Трепче да пријаве потраживања, па је више компанија из Србије то учинило, и пријавило огромна потраживања, и могуће да их је то уплашило, па су одлучили да компанију на овако груб начин отму. Држава ће протестовати код посредника у овим преговорима”, каже Поповић.

Трепча је пре тридесетак година запошљавала више од 20.000 радника, а данас има око 1.500 радника албанске националности и 1.000 српске, који раде у различитим секторима у јужном и северном делу Косовске Митровице. Србија је од 2003. године до данас платила више од 500 милиона евра за разне камате и главнице зајмова узетих да би се градиле термоелектране Обилић А и Облић Б.

Девет светских компанија или конзорцијума конкурисали су на тендеру за ангажовање понуђача професионалних услуга у предузећу Трепча, саопштила је Косовска агенција за приватизацију. Као главни разлог тендера наведена је припрема плана за реорганизацију предузећа, а напомиње се да ово не подразумева ни приватизацију, ни ликвидацију Трепче.

Север Косова од 2009. године дугује око 12 милиона евра за испоручену електричну енергију, од чега 60 -70 одсто дугују привредни субјекти. Један од највећих потрошача на северу је комбинат Трепча, уједно један од највећих дужника.

Танјуг