Кличко ће у Минхену тражити „укључивање спољних фактора”
НА СУСРЕТ СА КЕРИЈЕМ, МЕКЕЈНОМ, ЕШТОНОВОМ, ГАУКОМ И ШТАЈНМАЈЕРОМ ПОЗВАНИ ЈОШ ЈАЦЕЊУК И ПЕВАЧИЦА РУСЛАНА
- Керијев сусрет са Јацењуком и Кличком планиран је за 1. фебруар 2014. године. То ће бити први такав разговор украјинских опозиционих лидера са америчким државним секретаром. Сам сусрет ће протећи на маргинама Минхенске конференције о безбедности
- Кличкова партија је уочи Минхена објавила ову изјаву свог лидера: „Јанукович сматра да је монарх. Он управља земљом ван закона. Он у овом тренутку ослушкује само два фактора. Први – то је улица, а други – спољни. Ни за кога није тајна да су САД најмоћнија сила на свету, како на економском тако и на војном плану. Дестабилизација земље са 46 милиона људи у центру Европе, на граници са ЕУ, може довести до многобројних негативних последица. Због тога се морају укључити не само унутрашњи него и спољни фактори”
- Шеф кијевског Института за глобална политичка истраживања Вадим КАРАСЈЕВ: Керијев сусрет са Кличком и Јацењуком се може оценити као симетричан одговор Москви: ви подржавате Јануковича, а ми дајемо подршку неким његовим опонентима
- Потпредседник владе РФ Дмитриј РОГОЗИН: Кери ће у Минхену размотрити ситуацију у Украјини са боксером Кличком и певачицом Русланом. Циркус!
ЛИДЕР посланичке групе Баткившћина у Врховној Ради Украјине Арсениј Јацењук и лидер партије УДАР Виталиј Кличко присуствоваће Минхенској конференцији о безбедности.
У главном граду Баварске имаће консултације са америчким државним секретаром Џоном Керијем.
Посматрачи сматрају да ће ови преговори бити својеврсни „одговор” Москви и покушај Вашингтона да поврати контролу над догађајима у Украјини.
Керијев сусрет са Јацењуком и Кличком планиран је за 1. фебруар 2014. године. То ће бити први такав разговор украјинских опозиционих лидера са америчким државним секретаром. Сам сусрет ће протећи на маргинама Минхенске конференције о безбедности.
Како је саопштила прес служба Јацењукове партије Баткившћина, том разговору ће присуствовати и амерички сенатор Џон Мекејн. Потом ће им се присружити и висока представница ЕУ за иностране послове и безбедност Кетрин Ештон, председник Немачке Јоахим Гаук и министар иностраних послова Немачке Франк-Валтер Штајнмајер.
Истог дана када у Минхену буде наступио министар иностраних послова Украјине Леонид Кожара, говориће и лидер партије Удар Виталиј Кличко.
Арсениј Јацењук
Уочи поласка за Минхен, лидери опозиције су телефонски разговарали са Керијем.
„Државни секретар је подржао европске интеграције Украјине и позвао да се демократија брани на миран начин” – саопштила је званични представник Стејт департмента Џен Псаки.
Псаки је истовремено изразила забринутост САД кршењем људских права у Украјини и – како је рекла – чињеницом да у Украјини нестају и гину људи и позвала украјинску владу да оснује специјалну комисију правника да истражи злочине”.
Америка је, иначе, тактички већ ставила до знања да наводно није сасвим задовољна ни понашањем екстремне опозиције у Украјини. У сваком случају, Вашингтон прети да ће његове „украјинске санкције” – ако буду уведене – односити не само на представнике званичног Кијева, већ и на оне опоненте власти који су најмилитантније настројени.
„Консултације које су у току са Конгресом, не значе да је одлука о санкцијама донета” – нагласила је Псаки.
Русија има скептичан однос према посети украјинске опозиције Минхену.
„Државни секретар САД Џон Кери ће у Минхену размотрити ситуацију у Украјини са боксером Кличком и певачицом Русланом. Циркус” – написао је на својој Twitter страници потпредседник владе РФ Дмитриј Рогозин.
Кличкова партија је објавила да њен лидер само жели да америчким властима изнесе своје виђење ситуације у Украјини.
„Јанукович сматра да је монарх. Имамо човека који управља земљом ван закона. Он у овом тренутку ослушкује само два фактора. Први – то је улица, иако зна да је може уништити веома лако. Он потцењује снагу протеста. Други фактор је спољни. Ни за кога није тајна да су САД најмоћнија сила на свету, како на економском тако и на војном плану. Сви морају да узму у обзир став САД. Зато је овај сусрет могућност да се руководству Сједињених Држава саопшти наше виђење онога шта се дешава у Украјини и да укаже да јанукович својим приступом управљању државом, земљу која се налази у центру Европе, води у грађански сукоб. Његово понашање не говори да ће са таквом политиком престати. А дестабилизација земље са 46 милиона људи у центру Европе, на граници са ЕУ, може довести до многобројних негативних последица. Због тога се морају укључити не само унутрашњи него и спољни фактори” – каже Кличко.
Џен Псаки
Из Јацењукове партије Баткившћина поручили су да не очекују да ће у Минхену бити вођен само један разговор.
„Чини ми се да ће сусрет у Минхену донети резултате. То неће бити само дипломатски загрљаји и двосмислености. Уверен сам да ће доћи до договора о нечем конкретном. Шта ће то бити – тешко ми је да кажем. Мислим да ће та конкретност бити санкције за представнике власти. Оне већ постоје и мислим да ће бити само још оштрије. Могуће је и увођење економских санкција. Власт не треба да се нада ничем другом” – рекао је украјински опозициони посланик Владимир Јаворивски.
О могућности да опозиција добије финансијску помоћ, Јаворивски каже: „Једноставно не знам у којој форми она може да буде. Механизми пружања помоћи су веома компликовани. Али, доћи ће, по свему судећи, до неких гаранција за Украјину и финансијске подршке – толико снажне да не зависи од Русије”.
Овај посланик не искључује да опозиција замолити САД да наступе као посредник у њеном дијалогу са Јануковичем: „То би било веома добро!”
Руски спољнополитички експерти процењују да ће Кери Минхен искористити да САД процесе у Украјини преокрену у своју корист.
„Сматрам да Стејт департмент и његов шеф Џон Кери на тај начин покушавају да ставе под контролу процесе унутар украјинске опозиције, да настоје да над њима поврате контролу„ – нагласио је московски експерт Сергеј Марков, заменик ректора Академије „Плеханов”.
Нема сумње да су САД заинтересоване за свргавање Јануковича и за долазак на власт опозиције, подвлачи Марков.
Он указује да је веома карактеристично што у Минхен није позван лидер партије Слобода Олег Тјагнибок.
„Американци почињу да схватају да јачање неофашистичке партије није за њих корисно” – истиче Марков.
Он процењује да се Американци тиме дистанцирају од екстремно-националистичког дела евромајдана.
Дошло је дотле да је опозиција почела да формира незаконите оружане формације за шта су криве и америчке и европске власти, сматра Марков.
Дмитри Рогозин
„Упоредо са антисемитском реториком које се придржава део опозиције, огромна је улога коју тренутно играју националистичке и отворено неонацистичке групе, али оне излазе „изван оквира„ – имајући у виду улогу коју у САД има утицајни јеврејски лоби” – истиче Марков.
Што се тиче позива певачици Руслани да дође на састанак са Керијем, Марков сматра да ова чињеница не заслужује толико ироничних реакција.
„Руслана води митинге на Мајдану и у последње време активно учествује у политичким процесима. Она се потпуно основано сматра изразом мишљења ванпартијског дела протестне масе” – истиче руски политиколог.
Украјински политиколог, шеф кијевског Института за глобална политичка истраживања Вадим Карасјев, наглашава да се сусрет Керија са Кличком и Јацењуком „може оценити као симетричан одговор Москви: ви подржавате Јануковича, а ми дајемо подршку неким његовим опонентима”.
„Америчка претња истовременим увођењем санкција истовремено и против власти и делова опозиције, плод је жеља Вашингтона да опозиционе протесте врати у првобитну мирну грађанску форму. То је сигнал лидерима опозиције да Мајдан врате под контролу и да очисте властите редове како би даље дејствовали у оквирима ненасилног отпора” – указује Карасјев.
Факти.орг