Био једном један тиранин (Франц Фердинанд)
Седми „Кустендорф“ на Мокрој гори почео спектакуларном реконструкцијом сарајевског атентата. Међу „младобосанцима 21. века“ нашли су се и „оскаровци“ Асхгар Фархади и Јануш Камински, глумица Беренис Бежо
Био једном један цар, најкрволочнији од свих, а највише од свега, он је волео да зверски убија животиње“, Дрвенградом пуца глас Емира Кустурице. Слушају га деца и одрасли, они су у суботу увече глумили светину што дочекује Франца Фердинанда на Видовдан 1914. године.
Почео је у суботу увече седми „Кустендорф“ спектакуларном реконструкцијом атентата: Дрвенград сав у холограмским сликама града на Миљацки „игра“ Сарајево, у кожи Гаврила Принципа нашао се Иван Јевтовић, покошени тиранин је Зоран Цвијановић, гости из двадесетак светских држава узбуђени су сведоци овог чуда, а ко режира тај и говори: „Лекција научена! Оно што је у историји преостало од зликовца, то ћемо докрајчити 28. јуна у Андрићграду, на 100. годишњицу краја једне тираније, тек да утврдимо градиво!“
– Ничега спорног нема у овом догађају. Закључно са Фердинандом, на мети атентатора било је 105 тирана, тако каже историја. Данас убиства људи које велике силе прогласе тиранима, гледамо уживо на телевизији. У времену када моћнима ништа није страно, наш карневалски спектакл веома је едукативан – каже Кустурица, редитељ стварности и филмова. – Тог Видовдана, Фердинанд је био једини човек који није знао да ће бити убијен.
„Бечка школа“, ето шта је у суботу увече било на „Кустендорфу“. Трајало је „убиство“ пуних 15 минута уз тактове валцера „На лепом плавом Дунаву“. Било је темељно. Костимирани „младобосанци 21. века“, жељни су да славе велике победе, а Кустурица каже:
– Зар је антисемита, расиста, србомрзац могао проћи другачије. Историја је то што је, непромењива – истиче творац Дрвенграда и додаје – Слободу треба чувати и славити. Чак је и Фердинандовом стрицу лакнуло када је чуо да је Фердинанд мртав, он је тада равнодушно прозборио: „Божја правда.“
У улози Принципа, Иван Јевтовић бриљира, ликом и теном исти Гаврило, сањао је, каже, да ће некада бити у прилици, макар у позоришту, да „упуца“ тиранина. Уместо метка, овај пут испалио је – ватромет! Зорана Цвијановића, дрвенградског Фердинанда, однеше у историју, радује се томе Бора Чорба, он је у суботу увече отворио музички програм „Кустендорфа“.
Сведоци карневалске прославе били су Асхгар Фархади, Беренис Бежо, Јануш Камински, они су на пољану иза „Проклете авлије“ у хеликоптерском десанту слетели таман на време да не пропусте најбоље. Сада чекају да им се код Кусте придружи француски бенд „Заз“ предвођен Изабел Жофруа…
– Постоје тренуци у којима речима не можеш да опишеш узбуђење. Усхићен сам, ово је бриљантан фестивал – каже нам Асгхар Фархади, „оскаровац“, специјални гост „Кустендорфа“, рођен у Хомеини Шару, конурбацији иранског града Исфахана, 1972. године да увек полазећи из почетка са тог места, створи светске класике за сва времена.
Са њим су Беренис Бежо, француско-аргентинска звезда, била је Пепи Милер у култном остварењу из 2011. године, „Уметник“ Мишела Хазанавичијуса, у Фархадијевој „Прошлости“ она је францускиња Мари, а на „Кустендорфу“ – под „видовданским“ ватрометом, младобосанка је без мане и страха. Од сарајевских пандура чува је Јануш Камински, сниматељ најбољих филмова Стивена Спилберга, за „Шиндлерову листу“ и „Спасавање редова Рајана“ награђен је „Оскарима“…
После спектакла, фестивал је формално отворен у биоскопу „Проклета авлија“. Завртели су се филмови, Различите поетике освајају простор, најновије мокрогорско чудо трајаће до 23. јануара. Публика ужива, чека да стигну остали великани седме уметности. Најталентованији млади ствараоци из целог света уче од најбољих. Млађи посетиоци чекају нови хеликоптерски десант и питају: Када ће да слети „Заз“?
Новости