Јелко Кацин: Србија Војводину да искористи као снажан аргумент на путу ка ЕУ

Jelko_Kacin

НОВИ САД – Специјални известилац Европског парламента за Србију Јелко Кацин изјавио је за Радио-телевизију Војводине да ће тема сутрашњих разговара са премијером Србије Ивицом Дачићем и првим потпредседником Владе Александром Вучићем, уз питање механизма за суспензију безвизног режима, бити могућност одржавања ванредних избора у Србији. Он је оценио и да је усаглашавања Статута Војводине питање стварања правне државе, те поручио да Србија Војводину треба да искористи као снажан аргумент на путу ка ЕУ, „уместо да се бави Војводином тако да је искориштава као материју за политички обрачун“.

Кацин је у емисији „Један на један“ РТВ-а истакао да Брисел не одлучује о томе да ли ће Србија имати ванредне парламентарне изборе, али да мора знати да ли је и колико, или више није оперативан актуелни сазив Народне скупштине.

„Ми смо спремни да подржавамо Србију у њеним напорима и зато је важна синхронизација нашег рада“, рекао је он, додајући да са становишта ЕУ постоји сценарио „А“ или сценарио „Б“, у зависности да ли ће бити ванредних избора у Србији ове године.

„Нико из ЕУ неће одговорити Србији да ли је боље да има те изборе, или не. Србија је суверена и одлучује сама за себе“, тврди Кацин. Додао је да су приче о томе да о одржавању избор а у Србији одлучује Брисел „обичан блеф“.

„Нека Србија не ради ништа за Брисел, већ само нека брине за себе“, казао је он.

Кацин је похвалио Александра Вучића за „напоре у борби против криминала и копрупције“, наводећи да је то „изгледа једини начин да се институције приморају да буду одговорне и да преузму иницјтиву“.

„Нажалост, за сад то иде силом, јер институције налазе хиљаду аргумената… Али, ако нема правде, нема ни правне државе. А у Србији се неке ствари ломе, има помака и показује се да институције морају радити…“, оценио је. Ипак тврди да је Тужиалштво у Србији и даље „најслабија карика у систему“, наводећи да „треба делима доказати да су се ствари поправиле у тој области“.

Према његовим речима, у зависности колико брзо ће Србија напредовати у реформи правосуђа зависи и то да ли ће и кад отворити наредна поглавља, јер ће морати да докаже да је направила помак.

Кацин је, међутим, истакао да у Србији истовремено постоји злоупотреба медија, које „политичке елите користе да би дискредитовали једни друге“. Према његовим речима, док постоји напредак на једној страни, на овој медијској је „све више предизборне еуфорије и стреса и игре испод појаса“, а што грађанима Србије никако не користи.

„У томе учествују политичке партије које су увек злоупотребљавале медије као канале својих надметања. Међутим, питање слободе медија, као и њихове одговорности и професионалности је укључено у поглавља 23 и 24. А без решавања тог проблема, неће бити напретка“, указао је известилац ЕП.

Дачићев ход по жици

Кацин је посебно кртиковао медијску кампању против премијер Ивице Дачића.

„Искрено сам несрећан због свега што се дешава Дачићу, који заиста хода по жици. Покушаји његове дисквалификације су непотребни. Цео свет се томе чуди, јер сви признају његову храброст и државнички приступ великим историјским изазовима. И свет не разуме кад се он покушава одбацити. Свака земља би била поносна на такав пробој“, истакао је Кацин.

А на питање ко то у Србији ради премијеру Дачићу, Кацин је казао да „преливања има и унутар странке и у коалицији и из опозиције“. Такође, оценио је да је медијским нападима изложен и лидер опозиционе Демократске странке Драган Ђилас, наводећи да о њима има лично мишљење, али да као известилац ЕП не може шире говорити о таквим питањима, која су, како је навео, „тема незваничних разговара“.

Амандман због механизма виза

Кацин је рекао да није могуће искључити да ће нека чланица ЕУ затражити примену механизма за враћање виза, али сматра да ипак таква опасност не постоји кад је реч о Србији. Он је најавио и да ће у том погледу предложити амандман којим би Европски парламент од земаља ЕУ тражио да Србију прогласе сигурном земљом у том погледу.

„Ако је Србија сигурна земља, онда се то питање посматра мало другачије“, рекао је.

Ипак, поручио је да и Србија али и ЕУ имају обавезе како би се проблеми са лажним азилантима ефикасније решавали, јер, како је навео, „свима је јасно да се ту ради о злоуптреби, јер ти људи одлазе да би узимали социјалну помоћ, а иза њих стоје криминалци који део тог новца узимају за себе“.

„Влада Србије се стварно труди, не само на речима, него и на делима, односно у имплемнтацији. Ради се и на социјалној помоћи социјално угроженима, али и на борби против криминалаца који то подстичу и на томе зарађују“, рекао је Кацин.

Војводина је питање правне државе

Говорећи о одуци Уставног суда Србије којом су поништени делови Статута Војводине, Кацин је рекао да је та одлука „факат, и према њој треба поступити“. Међутим, како је указао то је и „изазов за политику“, који не био смео да се политизује.

„То је важно за стварање правне државе и рационалног дијалог између институција, а како би Србија била у стању да Војводину искористи као снажан аргумент на путу ка ЕУ. И уместо да се бави Војводином тако да је искориштава као материју за политички обрачун, треба да покаже да је одговорна према својој будућности“, поручио је Кацин.

Он је истакао да Војводина већ има капацитете и механизме које ће јој омогућити да користи средстава ЕУ, што би, према његовим речима, био пример да се и други делови Србије оспособе да користе та средства.

РТВ