Време спрема изненађења у 2014. години
Ледена киша, врућине без преседана, урагани, торнада, пљускови и поплаве. Протекла 2013. година обиловала је најразличитијим природним недаћама. Научници упозоравају: клима на Земљи постаје све екстремнија. Сваке године број опасних метеоролошких феномена се повећава. Врло је могуће да ће нам 2014. година донети изненађења. Заиста, шта ће се догодити, где и када, научници за сада нису у стању да предвиде.
Средином децембра протекле године Блиски исток се нашао у „белом ропству“. Први пут за последњих сто година египатске пирамиде биле су покривене снегом. Новембарски тајфун Хајан био је права ноћна мора за Филипине. Крајем октобра Северну Европу захватио је ураган „Свети Јуда“. На Далеком истоку Русије због јаких киша, које су почеле да лију у јулу, река Амур се излила из корита. Вода се повукла тек почетком октобра. У Јапану је услед атипичних врућина, које су трајале од маја до јуна, од топлотног удара умрло 85 особа. Пролеће је било тешко за Сједињене Државе. Само у мају на у овој земљи протутњало је око 80 снажних тајфуна. Ветар је рушио кровове и подизао у ваздух паркиране аутомобиле.
Сличне временске непогоде догађаће се све чешће, упозоравају стручњаци за климу. Осим тога, време је да се навикнемо на природне аномалије, саветује руководилац програма „Клима и енергија“ Светског фонда за заштиту природе (WWF Русије) Алексеј Коркорин:
Мада бисмо јако волели да можемо да кажемо прецизно када и где ће доћи до елементарних непогода, наравно од тога смо још увек врло далеко. Неки закључци о наредној години се могу доносити на основу фазе феномена Ел Нињо, и тога у ком је стању двогодишња осцилација у јужном делу Тихог океана. Мада је то врло далеко од нас, он захвата огромни простор и утиче на климу целе планете. Друго, постоје одређене периодична колебања, повезана са ледом на Арктику.
Приликом прогнозе времена научници користе накомпликованије математичке моделе. Али, при томе метеоролози са жаљењем наглашавају, да чак најсавременија средства праћења не омогућавају прецизне прогнозе за период дужи од десет дана. Говори водећи стручњак центра за прогнозу времена „Фобос“ Јевгениј Тишковец:
Када је реч о прогнози врло опасних и штетних екстремних метеоролошких појава, дугорочне прогнозе нам тако нешто данас не дозвовљавају. Максимално можемо да рачунамо на пет до седам дана. Управо у овом времену хоризонт, омогућава да се процени опасност која се приближава и да се на њу упозори. Ако говоримо о прогнозама позадине, можемо да кажемо да ће одређени период бити хладан, врло топао или средњи. О томе можемо да говоримо.
По речима шефа Хидрометеоролошког центра Русије Романа Вилфанда све метеоролошке службе тренутно раде на повећању квалитета десетодневних прогноза. Међутим, говорити о прецизним дугорочним прогнозама данас је просто немогуће, тврди стручњак.
Природа не пружа човеку могућност да спозна њене специфичности за период дужи од две недеље. Ма колико проширивали наша знања, развијали технологије, овладавали прорачунима, усавршавати прецизну прогнозу времена могуће је само на две недеље, понекад, можда и на три недеље. Више од тога је немогуће, само на нивоу вероватног, уопштених карактеристика, око нормале, изнад нормале или испод нормале. Али никако више од тога.
Стручњаци које је консултовао Глас Русије, наглашавају да ће нас 2014. године природа сигурно изненадити и новим климатским рекордима и необичним временским приликама. Најважније је да пријатних изненађења буде што више.
Светлана Калмикова / Глас Русије