Хитлеров „Мајн кампф“ хит на Интернету
БЕРЛИН – Дигитална издања „Мајн кампфа“, нацистичког трактата Адолфа Хитлера, достигла су статус бестселера у онлајн продаји.
У изјави за британски лист „Гардијан“, писац и новинар Крис Фараон објашњава нову популарност Хитлеровог памфлета чињеницом да га је сада могуће читати „у приватности својих Ајпеда“.
Он наводи да је десетак бесплатних верзија Хитлерове књиге на енглеском језику даунлодовано више од 100.000 пута само са непрофитне дигиталне књижаре Интернет Архиве, а да плаћене дигиталне верзије „Мајн кампфа“ бележе одличне резултате како на иТунесу тако и на Амазону.
„Продаја је одлична“, наводи Мајкл Форд, издавач једног од издања на продаји на Амазону, признајући да није промовисао књигу „из моралних разлога“ јер је реч о „нечем што би могло да буде злоупотребљено“.
„Устезао сам се да промовишем књигу, одлучивши да пустим да се прочује међу људима који имају истински историјски и академски интерес“, додао је он.
Продаја штампаних издања је занемарљива, те Фараон верује да је нагла популарност „Мајн кампфа“ у дигиталном формату само израз „културне радозналости“, нешто налик ситуацији са сладуњавим љубавним романима за које истраживања показују да се сада готово искључиво купују у електронској верзији.
Хитлер је „Мајн Кампф“ (Меин Кампф), у преводу „Моја борба“, написао комбинујући елементе аутобиографије и властитих политичких и идеолошких гледишта, која су каснија постала начела нацистичке идеологије.
Ауторско право над контроверзном књигом у Европи припало је слободној држави Баварској и оно истиче 31. децембра 2015. Репродуковање ове књиге у Немачкој дозвољено је само у образовне сврхе и то не у изворном облику, већ само уз обимно тумачење.
Због нејасно дефинисаног питања ауторских права, „Мајн кампф“ је објављен у САД, као и у многим другим земљама попут Турске и Израела и то од стране издавача различитих политичких опредељења.
Прошлих година књига се нарочито добро продавала и у Хрватској, Русији (после укидања забране 1992. године) и Индији.
По процени индијских трговаца, студенти економије је употребљавају као приручник за менаџмент, али је читају и припадници фашистичких организација и партија.
Танјуг