ОЕБС: Такозване косовске институције појачале подршку повратницима

OSCE1

Приштина — Такозване косовске институције на локалном и централном нивоу од 2011. године постигле су значајан напредак и појачале подршку повратницима, наводи Мисија ОЕБС на Косову.

Међутим, недостатак поузданих података о присилно враћеним лицима, њиховом приступу услугама и подршци која им је потребна, отежавају утврдјивање приоритета, развој пројеката за реинтеграцију и процену њиховог спровођења.

„Похваљујем посвећеност ткзв. косовских институција процесима репатријације и реинтеграције, што је очигледно на основу настављене доделе знатних људских и финансијских ресурса“, истакла је заменица шефа Мисије ОЕБС-а Паиви Никандер приликом представљања извештаја.

Она је позвала све који су укључени у овај процес, нарочито општине, да потраже репатрирана лица, прикупе неопходне податке и сачине базу података која ће побољшати ефикасност пројеката за реинтеграцију.

„Реинтеграција се тиче основних људских права, права на смештај и стамбено збрињавање, цивилну регистрацију, посао, образовање и здравствену негу и нико не треба да буде лишен ових права због недостатка информација“, рекла је она.

Извештај је заснован на редовним активностима надгледања овог процеса од стране мисије ОЕБС-а на Косову и представља наставак ранијих извештаја из 2009. и 2011. године.

У њему се нуде анализе и препоруке намењене институцијама на централном и локалном нивоу како да одговоре на утврдјене изазове.

Бета