Ангина: Бактерија напада цело тело
Нелечене или неадекватно лечене упале крајника и ждрела могу озбиљно да угрозе срце и зглобове. Бактерије, искључиво стрептококе, које се таложе у ждрелу и крајницима, путем крвотока могу лако да доспеју у друге делове тела и да изазову упалу. Најчешће ударају на овојнице срчаног мишића, мембране у бубрезима и хрскавичаве структуре у зглобовима.
Доцент др Предраг Митровић, кардиолог из Клинике за кардиологију КЦС, каже да је акутна упала срчаног мишића (миокардитис) најозбиљнија компликација упале крајника:
– Сумњу на миокардитис може да изазове убрзани рад срца при нормалној телесној температури који се јавља и у сну. Упала која се развија на срчаним залисцима је ендокардитис, и препознаје се по тишим срчаним тоновима, а јављају се и карактеристични шумови које лекар може да открије помоћу слушалица.
Уколико је упалом захваћена срчана марамица ради се о перикардитису. Болесник тада може да осети болове у грудима, а у најтежим случајевима упале срца може доћи до наглог слабљења срчаног мишића.
– Током прве појаве или првог атака упале срчаног мишића након постављања дијагнозе препоручује се комплетно лечење антибиотицима. То је неопходно јер стрептокок може да остане скривен у крајницима, да стимулише имуни систем да реагује против сопствених ткива и да их даље оштећује – објашњава др Митровић.
У осталим случајевима, када се акутне инфекције грла правилно лече антибиотицима, компликације су ретке. Доктор Весна Јањушевић, специјалиста опште медицине из Дома здравља „Стари град“, каже да се компликације јављају искључиво после нелечене стрептококне ангине:
– Само бактерије из бетахемолитичке групе А могу, у неким случајевима, код ангине, да доспеју у крвоток и тим путем да „оду“ на бубреге, срце или зглобове. Међутим, мора да се склопи више коцкица да би дошло до запаљења у овим органима. Пре свега, да се упале крајника или ждрела не лече антибиотицима, а затим и да је имуни систем толико ослабљен да почне да ради против сопствених ткива и органа.
Слично је и са реуматским болестима. Оне се ретко јављају као последица стрептококних упала. Др Горан Радуловић, реуматолог из Института за реуматологију каже да су само поједине врсте стрептокока способне да покрену реуматску грозницу, ризик да неко оболи од ове болести је већи уколико одређени типови стрептокока инфицирају особу која већ има наследну склоност:
– Након увођења пеницилина у лечење упале ждрела и његове примене у спречавању нових атака болести, широм света је уочен нагли пад учесталости појаве реуматских болести.