Злочин у „Жутој кући“ не може да застари

bruno vekaric

Београд — Заменик тужиоца за ратне злочине Бруно Векарић одбацио је данас могућност да злочин у „жутој кући“ застари, како наводи званичник Стејт дипартмента.

Децембра 16. 2010. године Комитет Парламентарне скупштине Савета Европе усвојио је извештај специјалног известиоца ЕУ Дика Мартија, у коме је наведено да су Срби киднаповани на Косову завршили у камповима у Албанији – у „жутој кући“ у селу Бурдељ где су им вађени органи.

Zuta-Kuca

„Мислим да није могуће да злочин у ‘жутој кући’ застари, могу да застаре нека дела ако није предузета ниједна процесна радња. У Србији се то дело третира као ратни жлочин, кривично дело које никада не застарева“, рекао је Векарић агенцији Бета.

Заменик тужиоца за ратне злочине је додао да не може да полемише на кога – на коју земљу је директор канцеларије Стејт дипартмена за јужну и централну Европу Џонатан Мур мислио када је рекао да у јуну истичу законски рокови за истрагу о евентуалним злочинима у предмету о трговини органима.

„Поставља се питање у односу на коју је земљу – Албанију, Немачку, САД, Косово – ако тумачи Косово као независну државу, Мур мислио. Код нас се то дело третира као ратни злочин који никад не застарева. Србија је покренула поступак и тај злочин не може ни у једном случају да застари“ , казао је Векарић.

Мандат Еулексовог специјалног тима за истрагу о трговини људским органима на Косову и Метохији и северу Албаније не може да се угаси, они раде јако добро и на професионалан начин и не би формирали тим да не мисле да обаве истрагу до краја, рекао је Векарић.

Бета