БиХ: Срби напуштају насеља пред вехабијама
Резулатати пописа становништва у БиХ показују да у неким насељима у којима су пре рата живели Срби, сада су формиране вехабијске заједнице. У Горњој Маочи 209 вехабија
У неким насељима у БиХ, у којима су пре рата живели Срби, сада су формиране вехабијске заједнице, показују резулатати пописа становништва спроведеног у октобру у БиХ.
У Горњој Маочи код Сребреника, у којој живе припадници вехабијског покрета, радикалних исламиста, пописано је 209 особа, што је незнатно мање од броја Срба који су насељавали ово место пре рата, пише Глас Српске.
Према прелиминарним подацима пописа по насељима у Републици Српској и Федерацији БиХ, које су у петак објавили ентитетски заводи за статистику, у Маочи су пописани 41 домаћинство и 63 стана, а интересантно је да је попис у том месту спроводио вехабија.
У том месту Срби су имовину, у страху од суживота са вехабијама, углавном, продали припадницима овог покрета.
Међу местима у којима се организују вехабијске заједнице у БиХ је и Ошва код Маглаја, у којој је пре рата живело 489 становника, од којих 461 Србин. На октобарском попису у овом насељу пописана је само 91 особа.
Маглају припада и Горња Бочиња, која такође важи за насеље интересантно вехабијама. У њој је пре рата било 780 становника, а у октобру ове године пописано их је 24.
Вехабије се, према неким информацијама, окупљају и у насељу Стијена које припада Цазину. У овом насељу је почетком деведесетих живело 2.099 особа, а на последњем попису било их је 2.776.
Председавајући Заједничке комисије за одбрану и безбедност Парламента БиХ Душанка Мајкић изјавила је Гласу Српске да се дуго чекало на било какве податке о броју особа које живе у Маочи.
„Нико није располагао никаквим информацијама у вези са бројем становника Горње Маоче. Тамо нема деце која иду у школу, немамо пријава да је неко умро и да се тамо сахрањује, тачније, немамо никакве податке о животу у том насељу“, рекла је Мајкићева.
РТС