10 визија будућности: Рачунари ће нестати, ваш мозак ће бити део интернета

353451_mozak_f

Живописни амерички научник Мичио Каку предвидео је у тексту за за „Њујорк тајмс“ како ће изгледати наш живот у будућности. У својим прогнозама руководио се следећим критеријумима: оне морају да буду у складу са законима физике и морају постојати прототипи као “доказ принципа”.

407337_20100602apevan-agostininew-yorkdi002263853_f

– Разговарао сам са више од 300 највећих светских научника, а многи од њих су ми омогућили приступ лабораторијама у којима измишљају будућност. На основу разговора са њима, пружам вам увид у оно што можете очекивати у наредним деценијама – каже Мичио Каку.

1. Рачунари ће нестати

250615_laptop-racunar-shutterstock_f

Према Муровом закону, снага рачунара др удвостручује сваких 18 месеци. То значи да ће за десетак година чипови коштати око један пени. Рачунари у данашњем облику више неће постојати, али ће ипак бити свуда и на сваком месту, неизбежни, али скривени, попут струје и текуће воде. Пратиће нас тихо и неприметно, испуњавајући нам жеље увек и свуда.

2. „Увећана стварност“ постаће део свакодневице

295487_socivo-foto-shutterstock-2_f

Када интернет буде доступан посредством контактних сочива, поред лица особа с којима разговарамо моћи ћемо да видимо њихову биографију, а у случају да говоре страним језиком, на располагању ће нам бити титловани превод. Контактна сочива са приступом интернету унеће револуцију у животе глумаца, политичара, хирурга, туриста, војника и астронаута, јер ће бити довољно да трепну оком да би им на располагање били стављени мапе, сценарија, говори, биографије итд.

3. “Мозак-нет” уместо интернета

353451_mozak_f

У блиској будућности управљаћемо рачунарима мислима, а не мишем. Европска унија и САД улажу стотине милиона долара у мапирање нервних путања у мозгу. Овај велики научни пројекат могао би да олакша муке ментално оболелима и да омогући парализованим особама да помоћу мисли управљају компјутерима, инвалидским колицима и механичким удовима, али и да користе кућне апарате и играју видео игре.

Посредством телепатије (контакт мислима) и телекинезе (покретање предмета утицајем воље) моћи ћемо да аплоудујемо сећања, направимо “мозак-нет” и бележимо мисли, па чак и снове.

Када будемо могли да ставимо мисли на интернет, незапослени људи ће једнога дана моћи да се преквалификују и науче нове вештине а студенти ће похађати предавања док спавају.

4. Капитализам ће бити усавршен

370059_digitalization_f

Чињеница да ће свако знати све о неком производу, услузи и купцу допринеће развоју “савршеног капитализма”. Сви ћемо тачно знати где постоји понуда, а где потражња, па ће тржиште бити знатно ефикасније.

У току је дигитализација индустријских предузећа. Тренутно се дигитализују медији, а у наредној деценији биће дигитализовани и образовање, медицина и саобраћај.

5. Роботи ће постати саставни део живота

304076_20130112reuterssheng-liharbindi004462644_f

Вештачка интелигенција полако осваја свакодневицу. “Рободоктори” и “робоадвокати” ускоро ће у сваком тренутку разумљивим језиком пружати корисне савете који се могу брзо применити.

Аутомобили без возача са ГПС управљањем крстариће улицама, а “саобраћајна несрећа” и “саобраћајна гужва” постаће застарели изрази.

Роботичка индустрија могла би да постане развијенија него данашња аутоиндустрија. У условима када друштво постаје све старије, Јапан, који прозиводи 30 одсто светских робота, већ прави роботичке болничарке. Механичке спремачице, кувари, музичари и помоћници постаће саставни део “опреме” у нашим домовима.

6. Истрошени делови тела моћи ће да се замене

ljudsko-telo

Оболели и стари делови тела моћи ће да се замене, баш као делови аутомобила данас. Научници већ узгајају кожу, хрскавицу, носеве, крвне судове, бешике и душнике од људских ћелија. У будућности, развијаће сложеније органе, као што су јетра и бубрег. Израз “отказивање органа” биће избачен из употребе.

7. Родитељи ће дизајнирати своје потомке

trudnica

За неколико деценија родитељи ће моћи да бирају генетске карактеристике своје деце. За мање од 100 долара, моћи ћемо да секвенцирамо и региструјемо своје гене. Оштећени и нефункционални гени у нашем геному моћи ће да се излече посредством генске терапије. Научни су већ изоловали гене “паметног миша” и “моћног миша” од којих могу да се направе мишеви са изванредним памћењем и снагом, а еквиваленти тих гена постоје и код људи.

8. Сајбермедицина ће продужити живот

304652_nauka-shutterstock51485923_f

Процес старења могао би да се успори. Данас знамо да старење настаје као последица сплета грешака на нивоу гена и ћелија. Ако нам пође за руком да отклонимо погрешне спојеве у механизмима који се обично одигравају у ћелијама, наш животни век би могао да се продужи.

ДНК чипови постављени у WЦ шољи или на огледалу у купатилу могли би да препознају сумњиве трагове протеина или колоније бактерија одговорних за ширење рака много година пре настанка тумора. Минијатурни сензори који непрекидно и неприметно анализирају телесне течности допринеће да реч “тумор” нестане из нашег речника. Нанотехнологија омогућиће циљано уништавање ћелија рака, захваљујући ћему би хемотерапија једнога дана могла да постане излишна.

9. Диктатори ће постати велики губитници

406920_tajland-protesti-02reutersfoto-athit-perawongmetha_f

Дигитална револуција даје моћ обесправљенима, нарочито људима који живе под влашћу диктатора. Интернет омогућава људима да схвате да не морају да живе као робови. Диктатори који се боје интернета и њихови људи постаће велики губитници.

10. Интелектуални капитализам уместо робног капитализма

361223_rusija10reutersfoto-eduard-korniyenko_f

Налазимо се у историјској фази преласка са робног капитализма, заснованог на роби, на интелектуални капитализам, заснован на знању. Примера ради, цена хране у односу на приходе константно опада у последњих 150 година. Пре много векова енглески краљ вероватно није могао себи да приушти себи вечеру какву сте ви имали синоћ.

Земље које инвестирају искључиво у пољопривреду вероватно ће се суочити са слабљењем економије. Земље које користе робни капитализам као одскочну даску на путу до мешовите економије засноване на робно-интелектуалном капитализму највероватније ће се обогатити.

БЛИЦ