Кијев: Демонстранти блокирали зграду владе (ВИДЕО)
КИЈЕВ – Око 1.000 демонстраната, који траже оставку владе председника Виктора Јануковича и нове изборе, блокирали су данас седиште владе и околне улице, не дозвољавајући запосленима да уђу у зграду.
Одазивајући се позиву опозиције на генерални штрајк широм земље, демонстранти су блокирали главни пут који води до зграде владе кантама за смеће, металним контејнерима, па чак и саксијама.
„Запослени не могу да уђу у зграду. У току су преговори са демонстрантима да би запослени могли да уђу“, изјавио је портпарол премијера Миколе Азарова, додајући да Азаров још није стигао на посао.
Јанукович, који сутра одлази у званичну посету Кини, није се огласио. Његова прес служба је саопштила да запослени у његовој администрацији нормално раде, али није хтела да каже где се председник налази.
Лидери опозиције траже оставку Јануковича и владе због одлуке да одустану од потписивања важног трговинског споразума са ЕУ, после вишегодишњих припрема, наводи Ројтерс.
Опозиција је позвала на генерални штрајк почев од данас, мада за сада није познато колико људи се одазвало позиву у државним предузећима или приватним фирмама широм земље.
Народна банка, која се налази поред зграде владе, нормално ради, али демонстранти се још налазе у градској скупштини у Кијеву, а запосленима је речено да остану код куће.
„Оно што се у овом тренутку дешава око зграде владе је штрајк“, каже бивши министар унутрашњих послова Јуриј Лученко, који се сада налази у опозицији.
Украјинска влада још не разматра увођење ванредног стања, изјавио је портпарол владе Виталиј Лукјаненко, преноси Итар-Тас с.
Лидер парламентарне групе Баткившчинас Арсеније Јатсењук изјавио је да Јанукович хоће да сазове састанак одбора за националну безбедност и одбрану и уведе ванредно стање.
У Кијеву се јуче, због одлуке власти да не потпишу споразум о придруживању са ЕУ, окупило, према различитим проценама, између 100.000 и 350.000 људи, а сукоби су синоћ избили близу председничке палате, где је полиција употребила сузавац и шок бомбе како би сузбила групу демонстраната који су бацали каменице.
Демонстранти су упали и у зграду градског већа и окупирали, иако су власти претходног дана увеле забрану. Опозициони лидери, који су се придружили демонстрантима, поручили су да опозиција није повезана са насиљем близу председништва, истичући да су га изазвале власти како би имале оправдање за оштре мере против учесника протеста.
Демонстранти траже оставку владе председника Виктора Јануковича и нове изборе, а лидер опозиционе странке Отаџбина Арсениј Јацењук најавио је да ће данас протест бити испред зграде владе и да је парламенту предат захтев за гласање о поверењу влади.
Полиција је саопштила да је око 100 полицајаца повређено у сукобима близу председништва, док је АП јавио да је неколико десетина људи с повредом главе одведено амбулантним колима. Ројтерс преноси наводе локалне телевизије да су припадници полиције повредили 29 новинара, углавном фоторепортера и сниматеља, а да је најмање 12 новинара, укључујући једног сниматеља британске агенције, претучено.
Протести у Украјини почели су пре недељу дана када је Јанукович суспендовао припреме за потписивање споразума о придруживању ЕУ и најавио да ће обновити активни дијалог са Москвом.
Вицепремијер: Влада неће подносити оставку
Украјинска влада неће подносити оставку, изјавио је данас њен први потпредседник Сергеј Арбузов, одговарајући на захтев три опозиционе странке.
„У земљи је настала озбиљна ситуација, чиновници немају право да при таквим условима добровољно подносе оставку“, рекао је он.
Према речима Арбузова, он лично је спреман да „напусти функцију уколико парламент тако одлучи“, пренео је Итар-Тас с.
Украјински вицепремијер је на консултацијама у Врховној ради (скупштини) додао да влада „има јасан план за побољшање ситуације“.
„Треба нас саслушати и схватити како заправо стоје ствари са евроинтеграцијом и истрагама о тучи демонстраната“, казао је Арбузов, додајући да Влада предлаже да се заједно са учесницима протеста размотри ситуација у земљи и пронађе излаз из настале кризе.
Лидери три опозиционе посланичке групе у Ради, Виталиј Кличко, Арсениј Јацењук и Олег Тјагнибок, траже оставку владе са Николајем Азаровом на челу.
„То је наш први захтев. Други је престанак политичких репресија, то јест ослобађање Јулије Тимошенко и троје активиста ухапшених у време акције у Кијеву“, рекао је Јацењук, бивши министар унутрашњих послова и лидер Отаџбине (Баткившчина).
Јацењук је одбацио иницијативу председника скупштине Владимира Рибака да се одржи округли сто о стању у земљи.
Представници опозиције су, како јавља Укринформ, тражили да сутра, 3. децембра, седница Раде почне дискусијом о неповерењу Влади.
Челник партије Слобода Тјагнибок тражио је кажњавање полицајаца који су учествовали у растеривању мирних демонстраната, а лидер Украјинске демократске алијансе за реформе (УДАР) Кличко да у уторак треба размотрити и одговорност министра унутрашњих послова Виталија Захарченка.
Након тих изјава, лидери опозиције напустили су консултације.
Посланичка група Партије региона украјинског председника Виктора Јануковича, наводи украјинска новинска агенција, не види основ за оставку владе.
Истичући да опозиција „већ 3,5 године живи за идеју о оставци владе“ и да сада жели да искористи тренутак, шеф групе Александар Јефремов рекао је да би актуелни догађаји могли да буду поразни по економију Украјине.
Јефремов је, такође, демантовао информацију у неким украјинским медијима да је Јануковичев шеф кабинета Сергеј Левочкин поднео оставку.
Председник Раде је рекао да ће ситуацију у земљи посланици размотрити сутра и додао да питање оставке владе не може да се разматра без одговарајућег закључка надлежног скупштинског одбора.
ТАНЈУГ