Македонија: Отворен меморијал „Албанска мајка“

reg-makedonija

Албанци у Македонији низом свечаности обележили дан националне заставе. На централној манифестацији у селу Зајас отворен Меморијални центар „Албанска мајка“, поводом века од завршетка балканских ратова

АЛБАНЦИ у Македонији у четвртак су низом свечаности обележили дан националне заставе. На централној манифестацији у селу Зајас на западу земље, под поровитељством лидера владајуће Демократске уније интеграција (ДУИ) Аљија Ахметија, (који је ратне 2001. у сукобима са регуларним снагама Владе у Скопљу, предводио побуњеничке формације паравојне такозване Ослободилачке националне армије (ОНА), отворен је Меморијални центар „Албанска мајка“, поводом века од завршетка балканских ратова.

У знак сећања на 28. новембар 1912. када је албански дипломата Исмаил Ћемали, заједно са 83 делегата у Валони истакао националну заставу и Албанију прогласио – независном државом, свечаности су организоване у свим срединама у Македонији где странке Албанаца руководе локалном самоуправом, како на западу земље, тако и у делу општина у главном граду Скопљу.

Поводом празника, огромна застава Албаније, дугачка 100, а широка 25 метара, постављена је на стамбеној згради надомак општинског здања у Дебру. Градоначелник те пограничне општине на крајњем западу земље, Ружди Љата најавио је да ће „највећа албанска застава на Балкну“, традиционално бити истицана на истој згради у Дебру сваког 28. новембра.

makedoniaj-U-TEKSTУ делу скопских медија се примећује да широм Македоније, у подручјима где живи доминантно албанско становништво, не само празничним поводом, већ и „редовно преко године“, посебно у време предизборја – ничу споменици, меморијали, са обележјима и државним знамењем суседне Албаније. Без прецизног законског покрића и адекватне административне процедуре, постављају се огромни јарболи са заставама Албаније.

Својеврсно „обележавање територије“, са истакнутим заставама Албаније, видљиво је не само у подручјима са доминантним албанским живљем, него и у срединама попут Лабуништа код Струге, на пример, где је у четвртак, на јарбол висок 20 метара свечано подигнута албанска застава. У медијиома се примећује да у том подрују „становништво говори македонски, иако је исламске вероисповести“. Албанске заставе се вијоре и на школама у Тетову, Гостивару, Кичеву, Струги, Дебру… на факултетима тетовског државног иниверзитета, на улицама градова у општинама где локалну самоуправу држе странке Албанаца…

ЗАЈАС

Меморијални центар „Албанска мајка“ у Зајасу, родном месту Аљија Ахметија, са централним јарболом висине 30 метара са заставом Албаније, простире се на површини од 3220 квадратних метара. Ахмети је изјавио да је меморијал са надгробним обележјима отворен у „спомен убијених Албанаца у српском масакру“, из региона око Кичева, током балканских ратова.

М. Станчић/Новости