Док званични Београд ћути, шиптарске вође тресу југ

albanci

Два дана после отварања нове деонице пута, на коме су слављени припадници Ослободилачке војске, поводом Дана заставе у Прешеву ће у четвртак бити одржан велики протестни скуп

НЕЗАДОВОЉСТВО због одбијених амандмана на закон о мрежи судова, прекид разговора са Владом Србије и протест одржан у уторак под велом славља због отварања локалног пута код Бујановца – потези су Албанаца који после краткотрајног примирја прете да поново унесу потресе у општине на југу Србије. Иначе напету атмосферу у Бујановцу и Прешеву додатно ће у четвртак да затегне обележавање Дана заставе, јер ће, извесно, Албанци као и прошлих година мимо закона да истакну знамења Албаније.

Национални празник суседне државе, судећи према најавама, Албанци ће да искористе за протест у центру Прешева. Ово је у среду потврдио и први човек ове општине Рагми Мустафа, који сматра да његови сународници имају више разлога за незадовољство.

– Један од повода за протест јесте недозвољена употреба националне заставе и симбола Албаније у општинама Прешево, Бујановац и Медвеђа – каже Мустафа.

– Постоји и низ других нерешених проблема са којима се суочавају Албанци на југу Србије.

Док званични Београд углавном ћути, албански лидери са југа Србије појачавају реторику. Први човек општине Бујановац Нагиб Арифи отварање локалног пута пута Брезница – Велики Трновац – Бујановац правда „дужношћу према борцима терористичке Ослободилачке војске Прешева, Бујановца и Медвеђе“, док председник Скупштине ове општине Јониз Муслију тражи да се „у буџетима Албаније и Косова и Метохије одвоје средства за општине Прешево и Бујановац“.

Албанске вође, незадовољне што је Скупштина Србије одбила могућност да Прешево и Бујановац добију судове, упутиле су писмо премијеру Ивици Дачићу и првом потпредседнику Владе Александру Вучићу. Они од њих траже да се изјасне о броју припадника ове мањине у Србији. Прекид разговора са Владом под велики знак питања ставља и одржавање пописа становништва на југу, најављеног за следећу годину. Пребројавање 2011. године Албанци су бојкотовали, али тврде да их је у Србији око 40.000.

Начелник Пчињског округа Будимир Михаиловић последње потезе албанских лидера тумачи као маневар чији је циљ да се испита стрпљење власти у Београду.

– Не очекујем веће напетости на југу Србије, јер ставови албанских вођа нису увек утемељени у народу – оцењује Михаиловић.
ЗАСТАВЕ ВАН ЗАКОНА

НА дневном реду преговора са Владом који су Албанци напустили требало је да се нађе решавање проблема коришћења заставе и других симбола албанске мањине. У корену јесте чињеница да су Албанци једина национална мањина у Србији чији национални савет још нема своју заставу, већ уместо ње користи државну заставу јужног суседа. Истицање туђих симбола, према нашим законима, није дозвољено.

Раде Драговић/Новости