Београд крије два споразума са Приштином?
На бурној седници Одбора Скупштине Србије за Косово и Метохију која је протекла у међусобним оптужбама о кривици за нереде на изборима у Косовској Митровици, мало ко је приметио да је то прва седница тог одбора одржана након шест месеци.
По речима посланика Демократске странке Борислава Стефановића, нико од посланика „ни до данас не зна прави садржај споразума о телекомуникацијама и енергетици“ који су 13. септембра у Бриселу постигли Београд и Приштина.
– Нико није нашао за сходно да посланицима достави текст тог споразума. Њега нема чак ни на сајту Владе. Све што о њему знамо јесте да ступа на снагу 2015. године, и да смо успели да „алоцирамо“ позивни број +383 који ће добити званична Приштина, а што је објашњење које вређа интелигенцију – упозорио је Стефановић.
Овај бивши преговарач у бриселском дијалогу са Приштином неколико пута је тражио од председника скупштинског одбора за КиМ Милована Дрецуна да закаже седницу на којој би се расправљало о овој теми, али није добио одговор.
– Дакле, на сајту Владе Србије постоје само документи које смо ми (из бивше власти, оп. а.) постављали. Више пута смо написмено тражили тај документ, и председник одбора Дрецун је такође захтевао, али очигледно да министру Александру Вулину не пада на памет да се одазове на наше позиве. Просто, они желе да избегну полемику, и то што раде је врло штетно. Ми и даље не знамо шта ће бити са 4.000 запослених у Електропривреди Србије на КиМ – да ли ће њих преузети КЕК или неко други?
– Коме ће припасти Газиводе и Валача? Да ли ће и даље моћи да функционише мрежа 064, да ли ће позивни број +383 бити међународно тарифиран, шта ће бити са наводних 400 милиона евра дуга, који нам траже за „трасфер струје“? И поред свега што се могло очекивати од ове власти, изненађен сам да се овако понаша – закључује Стефановић.
Оверена предаја Косова
Демократска странка Србије је пре месец дана предала Уставном суду предлог за оцену уставности и законитости споразума о телекомуникацијама и енергетици Београда и Приштине. Потпредседник ДСС-а Слободан Самарџић сматра да су ти споразуми потписани 13. септембра у Бриселу и да су последњи у низу споразума „којима Србија предаје Косово Албанцима“.
Ј. Л. Петковић – Вести