Русија – најважнији спољнотрговински партнер Републике Српске
Најважнији инвеститор у Републику Српску је Русија, али и поред тога Република Српска не користи у довољној мери, односно боље речено никако, огромне могућности руског тржишта иако има у понуди разноврсну робу.
У Бијељини је одржана јавна трибина „Русија – Република Српска – економска сарадња“ у организацији Центра за омладинско предузетништво и запошљавање Републике Српске, а у којој су учествовали представници 25 општина, представници ресорних министарстава у Влади Републике Српске, Привредне коморе Републике Српске и Уније послодаваца, као и амбасадор Русије Александар Боцан Харченко. Са руским амбасадором присутни су разговарали о могућностима конкретне економске сарадње градова и општина Републике Српске са Руском Федерацијом. Првиредници, начелници општина као и амбасадор РФ Александар Боцан Харченко су уверени у нову, још бољу сарадњу у области свих грана привреде.
Бијељина и њена регија заузимају једно од најважнијих подручја у Републици Српској када је реч о економској сарадњи са Руском Федерацијом, истакао је Харченко приликом посете Бијељини.
Инвестиција за термо-електрану у Угљевику ће такође обезбедити нова радна места као и добру прилику домаћим извођачима радова. У перспективу још бољих односа, инвестиција и сарадње уверен је амбасадор Боцан Харченко:
У социјалном и економском смислу биће и више запошљавања и више могућности за непосредне делатности јер мислим да је ово веома значајно за регију Бијељине као и за Републику Српску.
Ипак, поред свих инвестиција и добрих пословно-пријатељских веза између две земље, извоз робе из Републике Српске у Русију је занемарљиво мали, односно на нивоу статистиче грешке. Решење проблема ниске робне размене и слабог извоза се види у оснивању заједничких руско-српских предузећа и укрупњававању капацитета у Републици Српској, истакао је председник Привредне коморе Републике Српске Борко Ђурић:
Они би на тај начин, користећи своју инфраструктуру на тржишту Руске Федерације обезбедили пласман оних роба коју ми можемо овде заједнички да произведемо.
Да би се укрупнили капацитети и модернизовала производња и побољшао квалитет пољопривредних производа неопходна су финансијска улагања. Предложено је и то да Руска државна банка омогући повољне кредите за привреду и пољопривреду Републике Српске, да би се роба потом извозила на руско тржиште.
Амбасадор Харченко је такође изјавио да је сваки руски пројекат који се реализује у Републици Српској дугорочан и да ће бити завршен, без обзира на светску економску кризу и да видљив резултат није могућ преко ноћи, али је уверен да ће га бити, рекао је Харченко у Бијељини на јавној трибини „Русија – Република Српска, економска сарадња“.
Оживљавање пољопривреде у Републици Српској и мере две државе у том смеру, као и продаја целокупног произведеног пољопривредног капацитета је кључ финансијског саомоодржања и стабилности Републике Српске.
Глас Русије / Вања Савићевић