ГМО неће више бити забрањен у Србији
Брисел – Србија ће ове године снизити дозвољени ниво афлатоксина у млеку и храни за стоку како би ускладила прописе са европским стандардима, каже Драган Гламочић.
„Имамо лепу вест, а то је да у нашим усевима ове године нема афлатоксина, тако да ћемо врло брзо променити правилник за сточну храну, а почетком идуће године и правилник о квалитету млека“, рекао је министар пољопривреде, шумарства и водопривреде новинарима у Бриселу након сусрета са званичницима из Европске комисије у седишту ЕУ.
Вратићемо дозвољени ниво на 0,05”, најавио је Гламочић и додао да су његови бриселски саговорници, европски комесар за заштиту потрошача Тони Борг и генерални директор за пољопривреду Јиржи Плеви позитивно реаговали на ову вест.
Министар је указао да је раније био проблем што је промењен правилник о дозвољеном садржају афлатоксина у млеку, док је правилник за храну остао исти, што је довело до конфузије.
Враћамо се на стандарде који важе у ЕУ”, рекао је Гламочић.
Србија је раније ове године, након што су у млеку откривене штетне материје које се јављају у плеснивој сточној храни а преко ње и у месу и млечним производима, подигла дозвољени ниво афлатоксина на 0,5 одсто, што је десет пута више него што се толерише у ЕУ.
Строга контрола ГМО
Министар за пољопривреду, шумарство и водопривреду Драган Гламочић изјавио данас у Бриселу да ће Србија променити закон којим се забрањује увоз производа од генетички модификованих организама (ГМО), али да ће њихов промет бити строго контролисан.
„Закон о ГМО који тренутно важи у Србији није безбедан за потрошаче и мораће да се мења”, рекао је Гламочић новинарима након сусрета са европским комесаром за заштиту потрошача Тонијем Боргом и генералним директором за пољопривреду и рурални развој Јержијем Плевим.
Министар је објаснио да ово никако не значи да ће у Србији бити дозвољено гајење ГМО усева, које је и сада забрањено, али да ће промет ГМО производа бити усклађен са законодавством ЕУ.
„Постојаће прецизно дефинисана регулатива, тако да здравље потрошача неће бити угрожено”, истакао је Гламочић и додао да ће увоз ГМО бити ограничен, а продаја строго контролисана.
Гламочић је додао да су званичници ЕУ предочили да Србија у преговорима о чланству с ЕУ може рачунати од 2015. на 60 до 80 милиона евра европске помоћи за јачање конкурентности пољопривреде.
Танјуг/Бета