И хрватске цигарете услов за ЕУ?
БРИСЕЛ – Уколико Србија до краја године не одобри увоз цигарета из Хрватске по сниженим тарифама, тај захтев ће бити уграђен у оквир за преговоре о придруживању, чија је израда у току, сазнаје Танјуг из извора у Европској унији.
Реч је о годишњој квоти од 1. 625 тона цигарета из Творнице духана Ровињ, које су на основу споразума ЦЕФТА оптерећене са свега 15 одсто царине, што је готово четири пута ниже него у случају цигарета из других европских држава, које се царине са 57 одсто.
Аргумент Србије да је Хрватска изласком из ЦЕФТА и придруживањем ЕУ изгубила право на извозне повластице, па стога цигарете из Ровиња треба царинити по стопи која важи за остале чланице, не наилази на разумевање у Бриселу, рекао је Танјугу високи функционер ЕУ који је желео да остане анониман.
„Хрватска сада тражи да се захтев за одржањем постојећих ниских царинских стопа уврсти у преговарачку платформу, у чему има подршку како из Европске комисије, тако и из Савета“, тврди овај извор.
У Бриселу је увелико у току израда преговарачког оквира који ће диктирати темпо и садржај преговора о придруживању када они буду формално буду отворени, што се очекује крајем ове или почетком следеће године.
У тај преговарачки оквир ће готово извесно бити увршћен захтев Велике Британије и Немачке да се преговори тесно вежу за нормализацију односа Београда и Приштине, а спор са Хрватском сад прети да додатно отежа позицију Србије, кажу у седишту ЕУ.
„Србија још увек има шансу да прихвати хрватски захтев, али времена је све мање“, каже Танјугов извор, додајући да ће у супротном случају српски царински спор са Хрватском прерасти у спор са ЕУ.
„Хрватска је сада пуноправна чланица и ми смо дужни да је подржимо“, објашњава овај функционер.
Како је Танјугу речено, изразито негативна оцена српског става о овом питању увршћена је и у годишњи извештај о напретку Србије који ће Европска комисија званично представити у среду, 16. октобра.
У Бриселу кажу да су власти у Београду одавно упозорене на овај проблем и да је комесар за проширење Штефан Филе у неколико наврата тражио да се досадашње квоте задрже, али да Србија наставља да инсистира да се царинска стопа повећа.
Србија је током преговора са Хрватском који су се раније ове године водили у Бриселу покушавала да издејствује да јој се у замену за очување ниских царина за хрватске цигарете одобри већа квота за извоз шећера у ЕУ, али ни то није одобрено, сазнаје Танјуг.
Иначе, у ЕУ кажу да је обичај да земља која улази у ЕУ задржи повластице које је на основу споразума са трећим земљама имала пре учлањења и да је Србија то требало да има у виду пре него што је ушла у спор са Хрватском.
ТАНЈУГ