Независно Косово – захтев Немачке и Британије Србији на путу ка ЕУ

eston gvido

ЗВАНИЧНИ Берлин спремио је листу од девет захтева на којима инсистира да буду уграђени у преговарачки оквир за Србију, а који би ЕУ требало да усвоји у децембру.

Према сазнањима „Новости“, четири кључна захтева „немачког пакета“, а који је подржала и Велика Британија, су следећи:

* да се поред поглавља 23. и 24. одмах отвори и поглавље 35. (Косово), као и да се ова три „одсека“ последња затворе

* да се примене све тачке Бриселског споразума, а да Београд константно, на терену, доказује да неће ометати Приштину у процесу европских интеграција

* да Београд и Приштина потпишу споразум о добросуседским односима пре пуноправног чланства у ЕУ

* да се преговори суспендују у било ком моменту, уколико Београд оклева или прекине спровођење преузетих обавеза.

Преосталих пет тачака, мање-више, пресликавају Декларацију о Србији, коју је Бундестаг усвојио 27. јуна, где се тражи успех локалних избора, потпуно уклањање паралелних структура на Северу, слободно кретање косовских цариника, наставак реформе правосуђа и борба против корупције, помирење у региону и видљив напредак у откривању и гоњењу починилаца паљења немачке амбасаде 2008.

Немачко-британски папир, који је срочен на две стране, како сазнајемо, прослеђен је државама чланицама ЕУ и тренутно се о њему воде разговори у Европском савету.

Постојање немачко-британске иницијативе потврдио је за „Новости“ и Александар Шокенхоф, функционер ЦДУ, који је поручио да Србија још није испунила услове за почетак преговора.

Први потпредседник Владе Александар Вучић узвратио је да је „Србија урадила неке ствари за које Шокенхоф, изгледа, није сазнао, а да оно мало што није испуњено није кривица Београда“.

Српски шеф дипломатије Иван Мркић поручио је у четвртак да је Влада концентрисана на нормализацију прилика на Косову и спровођење Бриселског споразума, а да поруке које стижу из Берлина не доживљава као нове услове или претње.

И Милан Пајевић, бивши шеф Канцеларије за ЕУ, каже за „Новости“ да нових услова Немачке – нема.

– Оно на чему ће Берлин очигледно инсистирати да уђе у преговарачки оквир већ је дефинисано Декларацијом Бундестага. Тај документ је обавезујући и за будуће владе – прецизира Пајевић.

Вечерње новости