Француски сенатор поручио Србима на КиМ да није тешко променити националност?
Француски сенатор Жан-Пјер Мишел похвалио је данас напоре које је Београд уложио у постизање бриселског споразума и најавио да ће пренети властима у Приштини да се и од њих очекују слични напори.
Мишел предводи делегацију француских сенатора, чланова Групе пријатељства са западним Балканом, која је боравила у дводневној посети Београду, одакле ће у среду отпутовати за Приштину.
„Србија је уложила огромне напоре и остварила велики напредак“, рекао је Мишел новинарима у Београду, указујући на симболични значај чак и оних питања као што је позивни број.
Говорећи о предстојећим изборима на Косову, Мишел је оценио да је важно већ сада проверити на лицу места како се припремају изборне листе јер је то од суштинског значаја.
У Србији, према његовим речима, постоји консензус о приступу ЕУ, а Косово је досад било препрека на европском путу. „Бриселски споразум је компромис. Надам се да ће то бити конструктиван компромис јер је историјски важан“, рекао је Мишел.
„Пренећемо косовским властима да и оне морају да уложе напоре“, поручио је он и додао да би, када би био у прилици да посети и Тирану, поручио албанским властима да и оне морају да се потруде.
„Мислим да Албанци треба да престану да говоре о великој Албанији јер ће дестабилизовати не само Косово већ и Македонију, а можда и шири регион“, казао је француски сенатор.
Он је додао да ће његова делегација подржати став Србије не само код француске владе већ и код грађана како би помогла напретку Србије на путу ка чланству у ЕУ.
„Као што Србија има интерес да уђе у ЕУ, тако и Французи имају интерес да Србија уђе у ЕУ“, рекао је Мишел, председник парламентарне Групе пријатељства са западним Балканом.
„У оквиру Савета министара ЕУ постоје блокови, а ја сам убеђен да ће Србија у том Савету имати подударне ставове с Француском. То је за нас важно“, објаснио је он, напомињући да се европска политика не своди само на француско-немачку осовину.
Мишел је „са задовољством“ констатовао да се Француска враћа на Балкан и додао да сматра да је Србија централно место где Француска треба да се „укорени“ на Балкану.
Говорећи о прослави у Француској 100 година од избијања Првог светског рата, на којој ће учествовати и Србија, Мишел је признао да Французи тај рат посматрају као да је био у средњем веку.
„То је тема коју смо ми тек овде открили. Можда зато што нисмо довољно о томе размишљали, можда зато што је мировни споразум 1918. имао много веће геополитичке последице по овај део Европе него по Француску… Тек овде схватили смо колико је то важно и актуелно за Србију“, рекао је он.
Напомињући да поједини историчари оптужују Србију да је изазвала Први светски рат, Мишел је поручио да ће се Француска потрудити да се историја не преиначује јер, како је рекао, сви знају да је атентату у Сарајеву претходило стање духа и ситуација која је претила да ескалира.
Француска ће се, према његовим речима, побринути да се испоштује јединствено место које је Србија имала у Првом светском рату и да се долично обележе и приче о Солунском фронту и о пробоју бугарско-немачких линија, који су оствариле француско-српске трупе.
ГРАНИЦЕ
„Знамо историју и одлично разумемо да Срби који данас живе на Косову, пре свега на северу, постављају себи питање зашто су тамо, на тој територији, с обзиром да је Косово признато, не само од стране Француске већ и других земаља, у оквирима граница које су потпуно произвољно постављене и то их је, ако сам исправно обавештен, поставио Тито“, казао је француски сенатор из редова социјалиста. Он је додао да не треба заборавити да су Алзашани за 60 година четири пута мењали националност.
Танјуг