Расформирање власти на северу Косова: одлука логична или политичка?
Влада Србије расформирала је 4 српске скуштине општина на северу Косова, у „најнепомирљивијим“ општинама — Косовска Митровица, Звечан, Зубин Поток и Лепосавић. Детаљи се за сада не саопштавају, мада су већ именовани нови председници, а стари углавном одбијају да коментаришу, мада и истичу да их одлука не чуди.
Дато решење владе које тешко да ће бити популарно код косовских Срба на северу покрајине има објашњење чисто административног типа, а постоји, очигледно и политичко.
Административно се састоји у томе да су у Звечану и Зубином потоку у мају одржани локални избори, чији резултат није признала влада Србије. Али проблем је у томе што, како је објаснио председник општине Звечан Драгиша Миловић, скупштина две преостале општине има рок овлашћења још врло далеко од завршетка.
Јасно је да Бриселски споразум мора да се реализује, а општинске скупштине на северу то неће да раде — истакао је Миловић, самим тим указавши на исти тај политички контекст: управо Срби на северу Косова су скептични према процесу нормализације односа са Приштином, сматрајући га бескрајним низом уступака које чини Београд. Овамо спадају и локални избори, који треба да буду одржани на Косову 3. новембра. У разговору са извештачем Гласа Русије један од политичких лидера Срба са севера Косова, посланик ДСС са Косова и Метохије Марко Јакшић назвао је одлуку Београда државном срамотом.
Ово је једна политичка одлука, противна законима и Уставу Србије, а донета на захтев Немачке. Из Брисела су процуреле информације да је немачка Влада изричито захтевала од Вучића и Дачића да се у 4 српске општине на северу КиМ уведу привремене мере и да тиме актуелна власт покаже, ето да се бори и да локални избори у самопроглашеној републици Косово буду успешни.
Са своје стране бивши државни секретар у министарству за Косово и Метохију, а сада кандидат за руководиоца северног дела Косовске Митровице Оливер Ивановић сматра одлуку београдски власти сасвим опрадваном.
Државни чиновници Владе Србије, не могу истовремено да буду службеници Србије и да спроводе противуставну политику. Јер, они имају легитимно право на своје мишљење, али би онда требало да дају оставку, да оду са својих функција и тек тада да пропагирају шта год желе. Они пропагирају бојкот избора, а Влада Србије се заузима за одржавање избора и то просто збуњује народ.
Какав ефекат ће постићи влада Србије овом одлуком? Да ли ће заиста, оставши без својих политичких лидера, Срби са севера Косова заузети блажи став, или, напротив, биралишта на локалним изборима у ове 4 општине ће бити пуста 3. новембра. Могуће да ћемо сазнати тек кад наступи тај дан.
Тимур Блохин / Глас Русије
Фејсбук објава