Србија лови Младићеве официре
МУП Србије већ десетак дана детаљно проверава већину некадашњих војних, полицијских и политичких званичника Републике Српске који од краја рата живе у Србији, а свима је наложено да „не напуштају место пребивалишта“. Већина људи који су обухваћени овом акцијом или су већ оптужени или се против њих води истрага за ратне злочине током рата у БиХ.
Како „Вести“ сазнају, до сада је полиција, у акцији која се спроводи широм Србије, проверила држављанство, али и место боравка најмање 15 некадашњих генерала Војске РС, начелника центара јавне безбедности и начелника општина и свакоме је речено да не напушта место боравка, а да претходно о томе не обавести надлежну полицијску станицу.
– Акција је кренула највероватније почетком августа, а на мети су искључиво високи званичници РС који су одлучили да после рата живе у Србији. Детаљно се проверава да ли имају важеће држављанство Србије, али никоме није речено због чега се то ради. Неки су неформално успели да сазнају да је реч о акцији која се спроводи на основу налога Суда БиХ – каже извор „Вести“ и додаје да се ова информација веома брзо проширила на већину некадашњих учесника рата у Босни који живе у Србији и да су људи оправдано забринути за своју судбину.
– Нико не зна да ли су ове провере само увертира у њихово хапшење и екстрадицију Босни или ће их ухапсити и процесуирати Суд за ратне злочине Србије. Нико им ништа не говори, али провера држављанстава је јасан сигнал да ће бити изручени сви они који немају документа Србије – истиче овај извор.
Увелико се спекулише да је Тужилаштво БиХ својим колегама у Србији доставило тајни списак са оптуженима и осумњиченима за ратне злочине и да ће ускоро уследити и прва хапшења. Заменик тужиоца за ратне злочине Србије Бруно Векарић демантовао је не само наводе да је у току ова акција, већ и нешто што нико није ни тврдио – да је у току акција хапшења.
– Апсолутно никакве провере и хапшења данас нису у току. Спроводе се рутинске провере идентитета и адреса становања особа које су интересантне за неке предмете који се тичу ратних злочина – изјавио је Векарић за Радио-телевизију РС.
„Вести“ су узалудно покушале да добију званичну информацију или од њега или било ког у Тужилаштву како и по ком списку су те „стандардне провере“ обухватиле баш некадашње челнике РС и то махом оне против којих се, у разним фазама, воде поступци или истраге пред Тужилаштвом БиХ, те ако је све „стандардно“, зашто се од тих људи тражи да не напуштају место боравка.
У Тужилаштву БиХ „Вестима“ нису желели да изнесу више детаља у вези са акцијом МУП Србије, али портпарол Тужилаштва Борис Грубешић не крије да је већ одржано неколико састанака.
– Након потписаног Протокола о сарадњи у процесуирању предмета ратних злочина, између Тужитељства БиХ и Тужилаштва за ратне злочине Србије реализују се заједнички састанци и сарадња између тужилаштва. Наравно, не можемо говорити о конкретним предметима на које се сарадња односи, нити детаљима активности које се подузимају – каже Грубешић и најављује скори састанак на коме ће учествовати главни тужиоци из обе државе.
Провера и двојице генералаКако „Вести“ незванично сазнају, провера је обухватила најмање двојицу генерала, припадника ратног Главног штаба ВРС, као и најмање по једног председника општине и центра јавне безбедности. По налогу Сарајева или ХагаМогу се чути две верзије по чијем налогу је покренута цела акција. Прва је да је Тужилаштво за ратне злочине од својих босанских колега пре извесног времена добило четири велика предмета, а да су сада у току предистражне радње. По другој верзији, МУП Србије је добио налог да провери адресе чак 70 људи које је хашко тужилаштво недавно означило као потенцијалне сведоке. Протокол две земљеТужилац за ратне злочине Србије Владимир Вукчевић и главни тужилац БиХ Горан Салиховић крајем јануара ове године у Бриселу су потписали Протокол о сарадњи у прогону осумњичених за ратне злочине, злочине против човечности и геноцид. Вукчевић је тада објаснио да ће се убудуће избегавати „двоструке истраге“, али и да извршиоци ратних злочина „више неће моћи да се сакривају од правде“. |