Вулин тражи од Срба са КиМ јединство у издаји

vulin

БЕОГРАД – Директор владине Канцеларије за Косово и Метохију Александар Вулин изјавио је да ће се јединственом српском листом остварити апсолутна победа у свим општинама где су Срби већина.

„Милорад Додик, председник Републике Српске, с правом је веома уважен на КиМ, па зашто онда не бисмо тамо имали свог Додика. Стога, морамо да применимо механизам успостављен на основу Бриселског споразума, који није довољно добар, али је најбоље чиме располажемо“, истакао је Вулин у интервјуу листу „Данас“.
„Приштина се плаши шта ће се догодити ако Срби буду имали свог градоначелника, шефа полиције, тужиоца и ако то буду њихови истински представници“, рекао је Вулин.

Он је додао да притисци са којима се суочавамо због жеље за формирање јединствене српске листе за локалне изборе на КиМ само показују да је то исправан одговор на тренутну ситуацију.
“Приштина, као и неки из међународне заједнице, нису наклоњени идеји да Срби буду моћни и утицајни на КиМ”, казао је Вулин.

Он је рекао да су сваки преговори текући процес.
“Али, увек полазимо од претпоставке да је све статусно неутрално и од тог принципа не одустајемо, што се односи и на предстојеће изборе. С друге стране, Приштина увек покушава да нађе некакво оправдање и да потврди себе као државу. Ми то не дозвољавамо. Ту настаје застој”, истакао је Вулин.

Приштина је, на пример, сматрала да на гласачким листићима и другом изборном материјалу треба да стоји грб некакве државе Косово.
“То је за нас неприхватљиво. Зато постоји ОЕБС, чија улога ће за организовање избора бити пресудна, како избори не би представљали легализацију етничког чишћења. Због тога постоји међународна заједница и зато смо ми гласно рекли да, уколико Еулекс оде, што се нас тиче све креће из почетка”, нагласио је Вулин.

Он очекује да ће следећи споразум бити о имовини и да ће ту морати да се дефинише шта је држава Србија уложила и колико је уложила, шта припада заједници српских општина…
“Немамо интерес да правимо државне компаније на КиМ, али имамо интерес да Срби праве своје компаније тамо, које ће, наравно, бити у корелацији са Србијом. А, очекујем и споразум о цркви и културном наслеђу. Све су то ствари које одређују живот и оне се морају регулисати”, рекао је Вулин.

Он је најавио да ће у преговоре укључити оне који су директно заинтересовани, као што су директор Трепче и представници СПЦ и да ће њихова реч бити преовлађујућа.
“Држава Србија хоће да саслуша и да послуша”, нагласио је Вулин.

Он је рекао да се реконструкција владе већ одражава на рад Канцеларије за КИМ.
“Јасно је да ћемо имати промене у Министарству финансија. Сада је настао вакуум због ребаланса буџета и реконструкције и дошло је до кашњења у исплати привремених накнада, које ће морати да буду исплаћене, јер држава Србија плаћа своје дугове. Али, Канцеларија у целини остаје оваква каква јесте, она има свој законски делокруг и ту се неће ништа променити”, рекао је Вулин.

Он сматра да је Канцеларија сада потребнија него што је то била пре годину дана, она је најнепосреднији начин државе Србије да утиче на живот на КиМ.
“У Бриселском споразуму поред доста ствари које су лоше постоји нешто што је добро, односно Србији је признато право да легитимно учествује у свакодневном животу на КиМ, а Канцеларија је механизам за то”, рекао је Вулин.

На питање да ли би, у случају позива коалиционих партнера из СНС, прихватио да обавља неку министарску функцију, Вулин је одговорио да је Канцеларија за КиМ министарство по свему осим по имену, што значи по статусу, овлашћењима и активностима.
“Све што се договоримо први потпредседник Владе Александар Вучић и ја биће тако и увек је и било, узимајући, наравно, у обзир све што је најбоље за Србију”, додао је он.

Вулин сматра да да сви из Канцеларије морају да буду више на КиМ, у овом тешком периоду који је понекад и застрашујући.
“Затекли смо ствари које су деценијама гуране под тепих. Канцеларија не може да донесе закон, али формирали смо радну групу и дали конкретне предлоге о другачијем косовском додатку. Завршили смо све пројекте који су започети пре нас, покренули смо и нове, иако у односу на некадашње Министарство за КиМ имамо готово 300 милиона динара мање у свом буџету”, рекао је Вулин у интервјуу објављеном у електронском издању листа “Данас”.

ТАНЈУГ