Завод тражи од Владе: Повуците одлуке о Генералштабу и Улици кнеза Милоша
Републички завод за заштиту споменика културе упутио је писмо Влади и Министарству културе у којем наводи да је – одлукама да зграде Генералштаба избрише из регистра непокретних културних добара – Влада прекршила Закон о културном наслеђу “јер је донела Одлуку без претходних законом прописаних радњи.” У писму, у који је Инсајдер имао увид, напомиње се и да стручна служба Завода није израдила елаборат, нити предлог одлуке о престанку својства непокретног културног добра. Зато Завод захтева од Владе да Одлуку стави ван снаге, „како не бисмо били једина земља у цивилизованом свету која руши и уништава своја културна добра.“
Републички завод у писму наводи да није израдио елаборат нити предлог одлуке о престанку својства непокретног културног добра, као и да не би могли да их израде јер, како наводи, не постоји ниједна чињеница која указује на то да је непокретно културно добро тих зграда „изгубило споменичка својства“, због којих су и добила тај статус.
Како се наводи у писму Завода, зграда Генералштаба је временом добила и „меморијални значај“ и „данас представља споменик страдању државе Србије и њених грађана током НАТО агресије 1999. године.“
Такође, „архитектонски, урбанистички и меморијални значај били су основ да се у Републичком заводу покрене поступак израде Одлуке о категоризацији зграде Генералштаба за непокретно културно добро од изузетног значаја.“
У писму се наводи и да нема стручних аргумената за брисање две парцеле 804/2 и 969/1 из просторно културно – историјске целине уз Улицу кнеза Милоша што је Одлука која је, такође, како се наводи, донета на истој седници Владе. То је, како тврде у Републичком заводу, грубо девастирање тог културног добра и уништавање сведока настанка и трајања модерне српске државе у 19. и 20. веку.
У писму Влади и Министарству културе, поред осталог, Републички завод за заштиту споменика културе напомиње да грубим кршењем Закона о културном наслеђу, што је последица одлука Владе, постаје упитан статус сваког културног добра у Србији!
„Уколико држава Србија на овај наћин поступа према свом културном наслеђу и отвара простор за владавину безвлашћа, с којим правом ћемо тражити од међународних институција да штити наше наслеђе на Косову и Метохији, пита Републички завод за заштиту споменика културе.
Извор:
ИНСАЈДЕР