Одржане једночасновне блоакде у у Горњим Недељицама и Прељини, грађани поручили: „Бранимо своју земљу“. Мирослав Алексић: Борба је тек почела, све полуге власти су усмерене да буду сервис Рио Тинта

protest

Након што Скупштина Србије није усвојила Предлог закона о изменама и допунама Закона о рударењу и геолошким истраживањима, еколошки активисти „Не дамо Јадар“ и СЕОС одржали су протест у среду, а данас су одржане једночасовне блокаде. Како јављају репортер Н1 завршено је окупљање активиста, грађана и политичара у Горњим Недељицама и Прељини, а улице су отворене за саобраћај.

Блокаде у Горњим Недељицама и Прељини су завршене након сат времена. Протекле су мирно, није било инцидената. Блокирани су путеви Лозница-Ваљево и Ибарска магистрала.

До сада су протести због најаве отварања рудника литијума одржани у више од 50 градова: Лозници, Београду, Лесковцу, Чачку, Нишу, Врању, Лазаревцу, Владимирцима, Малом Зворнику, Белој Цркви, Ваљеву, Љигу, Барајеву, Богатићу, Гроцкој, Краљеву, Неготину, Коцељеви и Шапцу.

Протестовало се и у Ариљу, Аранђеловцу, Крупњу, Младеновцу, Косјерићу, Параћину, Пожеги, Мионици, Убу, Рашки, Панчеву, Тополи, Осечини, Рачи, Смедереву, Рековцу, Бресници, Бору, Инђији, Сремској Митровици, Јагодини, Книћу, Ужицу, Крагујевцу, Новом Саду, Бајиној Башти, Обреновцу, Горњем Милановцу, Суботици, Смедеревској Паланци, Крушевцу, Зајечару, Пријепољу, Ивањици, Пироту, Прибоју, Новој Вароши.

15:10 Алексић: Борба тек почела

Мирослав Алексић (НПС), који се тренутно налази у Прељини, каже да је борба тек почела.

„Све полуге власти су усмерене да буду сервис Рио Тинта. Треба да штите интересе грађана, а не приватних компанија“, каже он.

15:03 Миливојевић о разговору са грађанима, преноси њихове поруке

Посланик ДС Срђан Миливојевић, који је извео колону. Ту су и Драгана Ракић и Зоран Лутовац.

„Ово је наша посланичка канцеларија. Ми овде разговарамо са грађанима о проблему ископавања литијума и разлозима због којих грађани поручују да се неће копати. једна госпођа ми је рекла ‘синко, ја не пристајем да моја деца живе 20 година краће, да би неко из врха режима узео своју литијумску провизију.0“, каже Миливојевић.

14:51 Грађани Прељине: Бранимо своју земљу

Грађани из Прељине су такође дали изјаву за Н1, и објаснили су зашто су дошли на блокаде.

Кажу да не знају да ли су блокаде решење, али да морају све да ураде како би одбранили своју земљу. Кажу и да је народ у праву, народ да се пита, а не да се доносе одлуке из једног центра моћи.

14:43 Питања и поруке грађана за председника, има и СНС гласача

Један од грађанина окупљених на блокади у Горњим Недељицама имали су питање за председника.

„Треба питати председника, пошто је мешао џем у Горњем Црниљеву, да ли је размишљао да ће крајњи купци у ЕУ и Америци од фирме Гриневалд, који је највећи извозник џема, узимати касније тај џем, кад Србија буде земља под великим еколошким ризиком“, питао је он.

Други грађанин, који гласа за СНС, је рекао да је Рио Тинто империјалистички предатор, као и да власт треба да отера Рио Тинто из Србије.

„Знам много чланова СНС који су против копања литијума. Неки од њих не смеју да кажу. Ја смем. Ту сам и са другарима који су такође чланови. Можда многи немају шта ће то да донесе. Верујем академицима и САНУ“, наводи он.

14:36 Ћута: Чекамо Вучићев следећи корак

Посланик Еколошког устанка Александар Јовановић Ћута каже да су грађани натерани да напусте своје њиве и изађу на блокаде.

„Овај народ је натерала мука да изађе. Шта тера српског сељака да оставља њиву да би блокирао? Тера га Вучић и Рио Тинто. О литијуму више не треба распрљавати. Људи треба да остану овде. Око тога расправе нема“, каже Ћута.

Побуна против овог зла, Рио Тинта, траје годинама, како каже.

„За ове године смо имали масовне протесте. За то је потребна енергија. Вучић је у већем проблему него ми, притиска га Рио Тинто. Чекамо да видимо који је његов следећи корак“, наводи.

Ћута о блокади пута и наредним потезима власти и опозиције

14:32 Петковић: Ту су и гласачи и истакнути чланови СНС

Репортерка Н1 јавља да блокада протиче мирно, што је и планирано.

Небојша Петковић каже да су на блокадама тренутно и истакнути чланови СНС, и то, како каже, истакнути.

„Људи схватају о чему се ради и прикључују се. Људи кад схвате да је оно што причамо тачно, они се придружи. Ми смо оставили простор да може да се обиђе блокада, али људи морају да прођу поред срушених кућа да виде зашто смо на улицама. Све је до полиције, блокада је најављена на време“, казао је.

14:17 Кокановић: Неће копати

Кокановић из Горњих Недељица поручује да се неће копати.

„Очекујемо све грађане Србије. Осећамо у ваздуху и види се да је незадовољство велико и да су људи у 80 одсто случајева против експлоатације литијума и бора“, каже за Н1.

14:13 Блокада у Горњим Недељицама кренула

Блокада у Горњим Недељицама је почела, а очекује се блокада у Прељини.

Присутни су и опозициони посланици, али они се неће обраћати грађанима, речено је.

14:12 Браловић из Прељине: Ускоро блокада, чекамо људе из Краљева – има енергије

Љиљана Браловић обратила се са блокада у Прељини.

„Једна блокада опомене трајаће један сат. Нисмо изашли у два јер људи из Краљева долазе па нећемо да их оставимо заробљене, али свакако ће трајати сат времена. Ово је опомена власти да можемо блокирати овде, највише јер је одвијен захтев опозиције да се усвоји закон о забрани ископавања бора и литијума. Енергија неће пасти“, каже Љиљана Браловић.

Каже да ће наредни кораци о блокадама бити саопштени на протесту у Чачку, који је у четвртак.

13:44 Проф. Петровић одговорила Рио Тинту

Универзитетска професорка у пензији Зорица Петровић изјавила је да јој никада није пало на памет да се бави изазивањем панике и застрашивањем грађана своје земље, реагујући на оптужбе компаније Рио Тинто да је изнела низ нетачних и паушалних навода у контексту Пројекта „Јадар“.

13:42 Како је дошло до оставке управе ЕТФ

Академик и професор Електротехничког факултета Слободан Вукосавић рекао је у Новом дану да је ооставци декана и продекана те високошколске установе претходила одлука Наставно-научног већа да се негативно изјасне о пројекту Јадар. На дан када је требало да се гласа декан Дејан Гвоздић је поднео оставку, помињући том приликом и да је забринут за своје ближње, открио је академик.

Иако се говорило да је држава притискала Електротехнички факултет да се изјасни о пројекту „Јадар“, гост Новог дана, професор Вукосавић каже да су највиши представници власти јавно упутили позив струци да се изјасни о пројекту Јадар, без обзира да ли је њихов став позитиван или негативан и поручили да је то њихова дужност.

Позивајући се на Закон о науци, професор је рекао да један члан прописује да су научно-истраживачке установе у обавези да помажу основачу у доношењу јавних политика, а да је ЕТФ разматрао очигледну потребу да се изјасни о горућем питању у земљи.

„Нисам чуо ниједног електроинжењера или електротехничара који мисли позитивно о пројекту Јадар. Имали смо само један текст образложења нашег негативног става и о томе је требало да гласамо“, рекао је професор.

13:36 Петковић и Браловић уочи блокада: Ако наставе да се играју са нашим стрпљењем – стопирање саобраћаја у целој Србији

Активисткиње Маријана Петковић и Љиљана Бреловић кажу за Н1 да власти шаљу поруку упозорења да блокаде могу бити на више места, са дужим трајањем и са више људи, те да ако наставе да се играју са њиховим стрпљењем и „заједничким српским проблемом“, може доћи до заустављања саобраћаја у целој Србији. Петковић додаје да локална власт има проблем око избора новог градоначелника и особе која ће наставити пројекат „Јадар“, што је проблем и за централну власт.

„Упозоравамо да блокаде могу бити на више места, са дужим трајањем, са више људи и да ако наставе да се играју са нашим стрпљењем и заједничким српским проблемом, може доћи до стајања саобраћаја у целој Србији. Није тачно да се број људи преполовио, који су против литијума, као што каже Вучић. Упозорење је да се уозбиље, да не теше сами себе да су се људи у Србији умирили. Нису и неће се умирити док окупаторе не истерамо из Србије“, казала је Браловић.

13:35 Кокановић: Принуђени смо да се вратимо на улице

Активиста удружења „Не дамо Јадар“ Златко Кокановић рекао је да су блокаде у Прељини и Горњим Недељицама упозорење, а да еколошке организације неће одустати од протеста док актуелна власт не буде законом забранила ископавање литијума.

Кокановић је за Инсајдер телевизију казао да су блокаде саобраћаја једино решење зато што институционална борба није уродила плодом.

„Власт је у Скупштини Србије имала већину и није хтела да изгласа закон о забрани ископавања литијума и бора тако да смо ми принуђени да се вратимо на улице и кренемо у радикалне мере. За наредни период имамо најаве још нових места за блокаде, а данас имамо само у Недељицама и Прељини, то су две сигурне локације“, рекао је Кокановић.

13:33 Бојковић: За власт литијум важнији од Косова, подржавам блокаде

Глумица и једна од иницијатора „ПроГласа“ Светлана Цеца Бојковић каже за Н1 да је власти тренутно тема литијума важнија од Косова, као и да се у Србији све нуди као на шведском столу, по принципу – дођите и узмите. Говорећи о нападу на девојчицу у основној школи у Суботици истиче да Вучићев слоган „За нашу децу“ не значи много, јер се поводом оваквих случајева ништа не предузима.

„Подржавам блокаде. Када се исцрпе све друге могућности, правне и нормалан дијалог, онда остаје само улица. У улицу спадају и блокаде. Они немају другог начина да разговарају са представницима власти који их увек превеслају, сам председник их превеслава. Рио Тинто наставља са испитивањем, бушотинама. Народ је преварен… Да не говорим на које је све начине преварен до сада“, наводи наша саговорница.

13:24 Ко је до сада подржао протесте против литијума?

До сада су протести због најаве отварања рудника литијума одржани у више од 50 градова: Лозници, Београду, Лесковцу, Чачку, Нишу, Врању, Лазаревцу, Владимирцима, Малом Зворнику, Белој Цркви, Ваљеву, Љигу, Барајеву, Богатићу, Гроцкој, Краљеву, Неготину, Коцељеви и Шапцу.

Протестовало се и у Ариљу, Аранђеловцу, Крупњу, Младеновцу, Косјерићу, Параћину, Пожеги, Мионици, Убу, Рашки, Панчеву, Тополи, Осечини, Рачи, Смедереву, Рековцу, Бресници, Бору, Инђији, Сремској Митровици, Јагодини, Книћу, Ужицу, Крагујевцу, Новом Саду, Бајиној Башти, Обреновцу, Горњем Милановцу, Суботици, Смедеревској Паланци, Крушевцу, Зајечару, Пријепољу, Ивањици, Пироту, Прибоју, Новој Вароши.

Протесте због најаве отварања рудника литијума подржале су многе познате личности попут глумаца Јелисавете Секе Саблић, Ненада Јездића, Бојане Новаковић, Светлане Цеце Бојковић, Горице Поповић, Јелене Ступљанин, академика и драмског писца Душана Ковачевића, режисера Горана Марковића, музичара Зорана Костића Цанета, певача Милана Топаловића Топалка…Протесте су подржали и универзитетски професори Иванка Поповић, Тамара Џамоња Игњатовић, Драгана Ђорђевић, Душко Брковић, Мило Ломпар, Ратко Ристић, Бранимир Јованчићевић, Душко Кузовић, Лазар Кричак, Јово Бакић, Бојан Пајтић, Љиљана Томовић, Дејан Шошкић, Даница Поповић…

Подршку народу који протестује против отварања рудника литијума дали су и кошаркашки тренер Душко Вујошевић, кошаркаш Владимир Штимац, писац Гојко Божовић, академици Ненад Крстић и Слободан Вукосавић, принц Филип Карађорђевић, 100 медицинских радника из Горњег Милановца, неколико удружења Срба с Косова и Метохије, све опозиционе политичке странке и покрети…

Намеру власти да дозволи компанији Рио Тинто отворање рудника литијума у долини Јадра осудили су режисер Емир Кустурица, глумац Раде Шербеџија, бивши директор „Србијашума“ Игор Брауновић, професори Зоран Стевановић, Огњен Радоњић и Борис Беговић, бивша министарка здравља Даница Грујичић, великодостојници Српске православне цркве: митрополит аустралијско-новозеландски Силуан, митрополит зворничко-тузлански Фотије, епископ диселдорфски Григорије, епископ шабачки Јеротеј и неколико свештеника.

Извор:
НСПМ