У некадашњу зграду митровичког округа и Канцеларију за КиМ уселила се три косовска министарства

siptarsko ministarstvo

Дан и по је било потребно косовским властима да у некадашњи косовско-митровички округ, Канцеларију за КиМ и ПИО фонд, сада уселе три министарства.

Министарство унутрашњих послова, Министарство администрације локалне самоуправе и Министарство финансија рада и трансфера, свеже су залепљене ознаке на зиду поред улаза.

Тројезично исписано на сада већ стандардно неправилном српском језику заменило је и симболички три српске институције које су овде и деценијама обитавале.

У петак су у још једној синхроној акцији косовских безбедносних органа, у све четири општине на Северу, затворени објекти у којима су функционисале преостале институције Републике Србије, пре свега општинске службе, остатак од оног што није затворено пре годину дана.

Сада више не постоји ниједан привремени општински орган који физички несметано функционише на Северу, као ни округ, те ни Канцеларија за КиМ, уз Пензиони фонд и јавно комунално у Звечану.

Из пломбираних објеката претходно су изнешени опрема и документација, пре свега рачунари и уклоњени симболи српске државе, а видеом из зграде округа уз драматичну музичку подлогу похвалила се претходно Косовска полиција.

На сличан начин раније у августу затворене су и Поште Србије, претходно и преостале финансијске институције РС. Пре тога, укинут је промет динара, пререгистрована су возила са КМ на РКС, поништене српске возачке дозволе, а више од годину дана траје забрана увоза српске робе.

Уз напуштање косовских институција пре две године, са затварањем ових српских у којима су махом били запослени Срби, процене су да је на хиљаде људи на Северу сада остало без својих физичких радних места.

Што се тиче зграде округа, покушаји косовских власти да уђу у њу покренути су још прошле године у ово време. Више пута је, услед међународног притиска, одлагано даље процесуирање, односно примена одлуке градоначелника Ердена Атића о солобађању објекта, након захтева да му се од институција смештених у згради достави документација о „регистрацији услуга“. Заузимање ове зграде практично је најавио још тада српски председник „било ког дана“.

Министарски двојац који месецима уназад учестало долази на Север, Џељаљ Свечља и Ељберт Краснићи, поручио је: „На Косову нема места нелегалном раду и паралелним службама“, похваливши се пописом институција Републике Србије које више неће радити на Косову.

Критике о новој некоординисаној акцији, са последицама по српску заједницу, које су још једном уследиле из Квинте, ЕУ, НАТО и УНМИК-а, уз талас посета највиших НАТО званичника, као и шефа ЦИА, очигледно нису зауставиле косовске власти да у тек испражњени објекат и пре почетка нове радне недеље већ уселе три министарства – макар и преко три свеже залепљена папира.

Овај објекат сада чува једна патрола косовске полиције.

Извор:
КОССЕВ