КоССев: Од 23. августа српске возачке дозволе на Косову третираће се као неважеће, казне и до 1.500 евра

dozvola

Након одлуке косовског МУП-а да продужи рок за прелазак са српских возачких дозвола издатих за грађане на Косову, које Приштина сматра нелегалним, возачи који не замене своја возачке дозволе до петка – суочиће се са новчаним казнама, и то у висини од 500 до 1.500 евра.

Заменик командира Косовске полиције за регион Север Ветон Ељшани објаснио је за КоССев да ће се српске дозволе, после истека овог рока, третирати као неважеће, те ће возачи са таквим документима бити кажњени као да немају дозволу уопште.

Косовско министарство унутрашњих послова одлучило је почетком маја месеца да отвори могућност преласка са српских возачких дозвола издатих за грађане на Косову, за њих нелегалне – на косовске возачке дозволе. Одлука је на снагу ступила 9. маја, а рок је до петка, односно 23. августа.

Неће бити новог продужетка рока

По истеку овог рока, саобраћање на Косову са српским дозволама које су издаване за грађане више неће бити могуће. Возачима који буду затечени у вожњи са српским возачким дозволама биће изречене казне у износу од 500 до 1.500 евра, казао је за КоССев Ветон Ељшани.

На питање да ли је могуће да се рок поново продужи услед више проблема на терену и сезоне одмора, он је одговорио одрично, уз назнаку да су свесни одређених проблема за које су већ затражили решење,

Ељшани је казао да је до данас предато више од 6.000 захтева за замену дозвола, те да ће по завршетку рока, у петак, 23. августа, српске возачке дозволе бити неважеће. Након тога, биће почето са изрицањем казни за возаче који буду затечени са српским дозволама.

„Ако ми, полиција, након истека рока за замену, затекнемо возача који има српску возачку дозволу, за нас ће то бити као да нема дозволу уопште. Тим возачима биће уручена казна, за коју касније суд одлучује у којој ће висини она бити. То може да иде од 500 до 1000 евра“, казао је.

Појаснио је да висина казне зависи од тога колико пута је неко затечен са српском, према његовим речима, „неважећом дозволом“.

„Ако вас полиција заустави први пут, добићете опомену и казну, после суд одређује шта даље, они одлучују. То није на полицији. Висина казне може да иде до 1500 евра уколико се једна особа затекне више пута да вози без косовске дозволе“, појаснио је Ељшани.

Додаје да возач, уколико буде заустављен без косовске возачке дозволе, мора позвати некога с важећом дозволом како би преузео и одвезао возило.

Како до замена возачке дозволе?

Ељшани је истакао да је Косовска полиција, преко претпостављених, ипак Косовском МУП-у и влади у Приштини, указала на више проблема са којима су се људи сусретали приликом замене дозвола.

Један од њих јесу возачи који немају ни косовску личну карту.

За такве случајеве, Ељшани се нада да ће МУП и влада у Приштини пронаћи решење. Потребна је посебна одлука владе или чак да се промени закон. Колико ће тај процес трајати до доношења одлуке, Ељшани каже да то зависи од владе.

Ељшани потврђује да су имали већ случајеве у којима су им се обраћали возачи којима је због прекршаја у саобраћају одузета дозвола, или је забрањено да возе одређени период.

Косовска полиција је МУП-у у Приштини указала и на ове проблеме, и ту је решење већ пронађено.

„Ми смо овај проблем решили тако што су ови возачи путем имејла затражили од полиције дозволу за замену. Попуне захтев, предају српску дозволу и замене за косовску. Нама, полицији, није то проблем, јер када некога зауставимо, у систему имамо да ли је кажњен, тако да се и на нову дозволу пребацује казна до њеног истека“, појашњава Ељшани.

Како до замене са истеклом возачком?

Поред проблема са одузетом дозволом, полиција се сусретала и са другим проблемима, као што су истекле дозволе и пробне, за које су према речима Ељшанија, такође писали МУП-у у циљу решавања. Сада очекују одговор одатле.

Једно од питања које је порталу Коссев стизало претходних дана, тицало се вожње аутомобила који имају српску регистрацију али се возе на овлашћење.

Ељшани наглашава да возачи који користе аутомобиле са српским регистарским таблицама на основу овлашћења неће имати никаквих проблема (барем за сада).

За све проблеме са којима су се сусрели грађани током периода замене дозвола, Ељшани сматра да је потребно да се пронађе решење, али понавља да је то на МУП-у и косовској влади.

Да би се пријавили за прелазак са српске на косовску возачку дозволу, грађани морају поседовати: возачке дозволе издате од Републике Србије за лица која су положила возачки испит за одговарајуће категорије после 10.06.1999. године, до 9. маја ове године (дан ступања на снагу Одлуке косовског МУП-а).

Документација коју грађани, уз захтев, морају доставити Центру за опремање документима који се налази у општини је – копија косовске личне карте, оригинал возачка дозвола која је издата од српских власти, лекарско уверење за опремање са возачком дозволом и доказ о уплати таксе.

Када је реч о лекарским уверењима, неће се за овај процес прихватати онај из српских здравствених институција, већ искључиво из косовских. За категорију Б/БЕ цена уверења износи 20 евра, а за Ц и Д је 50 евра. Поменута такса плаћа се 15 евра.

Уједно, и додавање категорија са српске на косовску возачку дозволу – такође је дозвољено за лица која су положила испит за одговарајуће категорије после 10. јуна 1999. године до 9. маја. За то је грађанима додатно, поред остале документације, потребна и – оригинал возачка дозвола УНМИК или РКС.

Цео процес опремања косовском возачком дозволом траје 15 дана. При узимању ове, српска возачка коју је подносилац захтева предао, враћа му се као неважећи документ.

Како је потврђено за КоССев из полиције, косовске институције документ физички поништавају.

Извор:
НСПМ