Расте забринутост Запада: Савез држава Сахела у срцу нове афричке револуције

ibrahim traore

Стратешко партнерство три државе, које се односи на безбедност и заједничку одбрану, представља одговор на низ спољних притисака, посебно из Француске и САД, а овој новој конфедерацији је суђено да постане центар нове афричке револуције, пише италијански геополитичар

Оснивање Савеза држава Сахела, коју су званично основали Мали, Нигер и Буркина Фасо 6. јула у Нијамеју означава истинску прекретницу у политичкој и војној историји Западне Африке, као и наставак процеса деколонизације, који је започео у 20. веку, пише италијански геополитичар и политиколог Лоренцо Мариа Паћини за сајт „Геополитика“.

Стратешко партнерство три државе, које се односи на безбедност и заједничку одбрану, представља одговор на низ спољних притисака који су пристизали посебно из Француске и САД. Овој новој конфедерацији је суђено да постане центар нове афричке револуције, примећује италијански геополитичар.

Шеснаестог септембра 2023. Мали, Нигер и Буркина Фасо објавили су формирање Одбрамбеног пакта Алијансе држава Сахела (АЕС), који им је омогућио да се заједнички супротставе претњи унутрашње оружане побуне и спољне агресије. Пакт је познат као Липтако-Гурма повеља, названа по пограничном региону између три земље.

Према овом одбрамбеном пакту сваки напад на суверенитет и територијални интегритет једне од земаља потписница сматраће се агресијом на све остале.

Лидер Малија, пуковник Асими Гоита изјавио је ток приликом да је циљ пакта успостављање оквира колективне одбране и узајамне помоћи, а да је приоритет овог пакта борба против тероризма, који је разорио регион Сахела и против претњи војним интервенцијама које долазе од других земаља.

Збогом, ЕКОВАС-у

Мали, Нигер и Буркина Фасо су 28. јануара ове године објавили да се повлаче из Западноафричког регионалног блока (ЕКОВАС). Три земље су оптужиле ЕКОВАС да је под утицајем страних сила и да је издао оснивачке принципе ове организације.

Одлука о повлачењу из ЕКОВАС-а представља одговор на економске санкције које је увела ова регионална организација против Нигера, после државног удара у јулу 2023. године.

Пуковник Гоита је тада нагласио да ЕКОВАС није подржао борбу против тероризма, док је војни шеф Буркине Фасо капетан Ибрахим Траоре отворено оптужио западне силе да експлоатишу афричке земље и да користе ЕКОВАС за остварење сопствених економских интереса.

Коначно, 6. јула ове године, војни лидери Малија, Нигера и Буркине Фасо састали су се у престоници Нигера Нијамеју и формирали Савез држава Сахела, додаје италијански геополитичар, чиме је ојачан одбрамбени пакт и најављени су даљи планови за економску и политичку интеграцију Сахела.

Генерал Омар Чиани из Нигера изјавио је да су ове три државе напустиле ЕКОВАС зато што желе да изграде истински суверену заједницу, слободну од западних сила, које прете читавој Африци, додајући да ће АЕС створити заједничке војне снаге за борбу против џихадистичког тероризма.

Почетак нове ере независности за државе Сахела

Једна од најважнијих тачака о којима се разговарало на самиту у Ниамеју је план да се напусти ЦФА франак. Ову валуту контролише Француска, која на тај начин одржава свој економски и финансијски утицај.

Увођење нове валуте, односно напуштање ЦФА франка, многи аналитичари виде као важан корак ка потпуној економској независности. Капетан Траоре је на самиту подсетио да је валута знак суверенитета. ЦФА франак је увела Француска 1945, а он је Паризу омогућио потпуну економску контролу над својим некадашњим колонијалним поседима.

Оснивање Конфедерације држава Сахела изазвало је огромну забринутост западних сила, зато што слаби њихов утицај на афричком континенту. ЕКОВАС се најзад суочава са новом геополитичком реалношћу, примећује Паћини.

Европска унија, на челу са Француском, и друге западне силе, на челу са САД, пажљиво прате ове догађаје. Упркос почетним потешкоћама, нови регионални блок је знак одлучности три владе да заштите сопствени суверенитет.

Стварање нове валуте означава почетак нове ере економске независности и пружа пример осталим народима у Африци како да се супротставе западном неоколонијализму. Како закључује Паћини, АЕС не представља само нови модел регионалне сарадње, већ показује и како афричке земље могу да се ослободе колонијализма Запада и придруже мултиполарном свету.

Извор:
РТ