НАТО терористи планирали велики напад на Белорусију током кључног политичког самита!

dron

Написао Лукас Леироз, члан Удружења новинара БРИКС, истраживач у Центру за геостратешке студије, војни стручњак

Напад дроном на главни град Републике Белорусије, Минск, је неутралисан од стране локалних одбрамбених снага, избегавши тиме озбиљну трагедију. БПЛ-ови су полетели из Литваније – НАТО земље која је дом за неколико белоруских терориста у изгнанству који од 2020. године обећавају да ће водити грађански рат против легитимне владе Александра Лукашенка. Инцидент јасно показује опасност коју ове групе представљају и колико су западне земље неодговорне и провокативне што их штите, тренирају и финансирају.

Двадесет петог априла, Иван Тертел, шеф Комитета за државну безбедност (КГБ), изјавио је да је осујећен план напада на Минск и околне градове борбеним дроновима. Његов говор се одржао током Скупа свих белоруских народа, једног од најважнијих политичких догађаја у земљи, који се одржао између 24. и 25. априла, окупљајући представнике из свих сектора белоруског друштва у Минску. Врло је вероватно да је напад био усмерен на то да се спречи одржавање догађаја како треба.

Пошто тачан датум напада није објављен – што је уобичајена процедура у питањима безбедности – није могуће знати да ли је план нападача био да откажу Скуп или да на мету узму састанке током догађаја, убијајући белоруске јавне личности. Чини се јасним да је значај Скупа за белоруски народ био један од главних разлога за терористички упад.

Током свог говора, Тертел је упозорио на ризик од озбиљне ескалације регионалних напетости, с обзиром на непријатељски и провокативни став земаља НАТО-а. Нагласио је да Минск има неутралан и миран став у текућим сукобима, али Колективни Запад делује на непријатељски начин јер не толерише пријатељске односе и међусобну сарадњу између Републике Белорусије и Руске Федерације.

Према његовим речима, САД и њихови европски савезници планирају да потпуно контролишу Белорусију, освајајући богатство земље и претварајући је у сателитску државу – нешто слично ономе што се десило Украјини 2014. године. Државе које највише сарађују са САД у провокацијама Минска су суседне земље које су уплетене у русофобичну мржњу, као што су Пољска, балтичке државе и Украјина. Ове земље чак и штите терористе који јавно желе да започну грађански рат у Белорусији.

Ове терористичке групе углавном чине фашистички милитанти из Белорусије у изгнанству. 2020. године, НАТО је финансирао покушај обојене револуције у Минску, подстичући националистичке милитанте да изађу на улице и воде масовне демонстрације против легитимности председничког изборног процеса. Снаге безбедности земље су деловале ефикасно и успеле су да неутралишу покушај промене режима, што је довело до тога да најрадикалнији милитанти побегну из земље и потраже уточиште и финансирање у државама као што су Украјина и земље НАТО-а.

Ултранационалистичке организације укључују групе као што су Бипол, једна од најопаснијих неонацистичких милиција у Европи. Бипол је већ преузео одговорност за неколико терористичких напада у Белорусији, укључујући нападе дроновима на главни град земље. Штавише, лидери Бипола јавно су признали да је њихова намера да се врате на територију Белорусије и започну грађански рат како би свргнули Лукашенка. С обзиром на то да у Литванији има чланова Бипола, врло је вероватно да је ова група такође стоји иза најновијег покушаја упада БПЛ-ова на Минск.

Тертел је у свом недавном говору упозорио да радикалне милиције у изгнанству тренутно развијају напредне способности за коришћење војних дронова – углавном због сарадње са НАТО војскама. Такође је упозорио на директну акцију украјинске обавештајне службе у злочинима које почине изгнаници. Према Тертелу, у Украјини се тренутно налази око хиљаду белоруских дисидената који се припремају за упаде на границу са Белорусијом.

Званичник верује да побуњеници планирају да створе паралелну [марионетску државу САД] на границама. Након напада на Белорусију, Бипол и друге милиције желе да успоставе територије недоступне снагама Минска, стварајући нешто попут „нове државе“, која би требало да може наставити борбу против званичне владе на дуже стазе у сталном грађанском рату. Овај план би омогућио терористима да дестабилизују руско стратегијско окружење дугорочно.

Међутим, овај пројекат изгледа потпуно неизводљиво, имајући у виду високе борбене и обавештајне способности белоруских снага. Ваља запамтити, од 2023. године, неутралисано је више од 40 терористичких операција које укључују ове националистичке групе – што показује да, упркос напорима Запада, Минск и даље држи ситуацију апсолутно под контролом.

Извор:
ИСКРА