Хил и Жофре на састанку посланичких група – увреда бирача и Скупштине Србије
Присуство амбасадора САД Кристофера Хила и шефа делегације ЕУ у Србији Емануела Жофреа на састанку посланичких група коси се са достојанством бирача и угледом Народне скупштине као највишег органа власти, односно највишег законодавног тела у Србији, сматра дипломата Живадин Јовановић, бивши шеф дипломатије СРЈ.
Састанку посланичких група власти и опозиције о препорукама ОДИХР-а о изборним условима ког је сазвала председница Скупштине Србије Ана Брнабић, присуствовали су амерички амбасадор Кристофер Хил и шеф делегације Европске уније у Србији Емануел Жофре.
Хил је навео да међународна заједница „не воли идеју бојкота избора“ и додао да је у интересу америчке владе да види имплементацију препорука ОДИХР-а.
Амбасадори у Скупштини – ненормална пракса у демократским земљама
Веома је необично да се страни амбасадори мешају у послове посланика, људи које је изабрао народ на изборима. Дужност људи које је народ изабрао је да испуњавају очекивања својих грађана, а не да слушају било какве савете страних амбасадора било које земље, каже Јовановић за Спутњик.
Јовановић додаје да не зна да ли по Пословнику постоји могућност да амбасадори страних земаља присуствују састанцима представника посланичких група јер тако нешто није нормално у пракси демократски изабраних парламената.
Јесу ли народни посланици недозрели?
Само присуство амбасадора на састанку посланичких група је мешање у унутрашње послове парламента ког је изабрао народ као суверен и зато је нејасно у ком својству амбасадори могу присуствовати таквим састанцима, истиче Јовановић.
Јовановић поставља питање да ли ико размишља да ли грађани Србије одобравају присуство страних амбасадора на састанку посланичких група и где ћемо стићи ако и амбасадори других земаља затраже да присуствују састанцима у Скупштини.
По ком критеријуму и по којим принципима страни амбасадори могу бити присутни на састанцима у Скупштини, да ли некога охрабрују и да ли су наши посланици и посланичке групе недозреле, па не могу самостално одлучивати о ономе што се тиче грађана Србије, пита се Јовановић.
Преседан у дипломатској пракси
Саговорник Спутњика каже да не зна да ли је таква пракса прописана Пословником и да ли се примењује у другим земљама, али упозорава да се то коси са принципом одговорности посланика према бирачком телу.
Извор:
СПУТЊИК