Немачка тек треба да буде „денацификована“ – Захарова
Хитлеров дух и даље прогања земљу ЕУ, изјавила је портпаролка руског министарства спољних послова
Немачка би се могла суочити са „страшним последицама“ ако се нешто не предузме у вези са начином размишљања који је довео до разговора генерала Луфтвафеа, изјавила је у понедељак портпаролка руског министарства спољних послова Марија Захарова.
РТ је објавио снимак и транскрипт разговора од 19. фебруара између високих челника немачког ваздухопловства, у којем су разговарали о томе како би ракете дугог домета Таурус могле да буду распоређене против Кримског моста, на захтев Украјине.
„Како сада разумемо, они нису у потпуности денацификовани“, изјавила је Захарова новинарима на маргинама Светског омладинског фестивала (ВИФ 2024) у Сочију.
„Ако се ништа не предузме, ако овај процес не заустави сам немачки народ, то ће пре свега довести до страшних последица по саму Немачку“, додала је она.
Раније током дана, портпарол Кремља Дмитриј Песков изјавио је да је разговор Луфтвафеа доказ директне умешаности Запада у сукоб у Украјини. Песков је изјавио да су војни официри који су учествовали „суштински и конкретно“ разговарали о плановима за покретање напада на руску територију.
Немци су такође открили присуство другог западног војног особља у Украјини, који је деловао као посматрач за британске и француске ракете дугог домета.
Према Кремљу, сада се поставља питање да ли је немачка војска деловала на своју руку – што отвара питања цивилне контроле – или је њихова дискусија била у складу са званичном политиком владе.
„Обе могућности су заиста лоше“, изјавио је Песков.
Денацификација је била политика СССР-а, САД, Велике Британије и Француске након Другог светског рата, са циљем да се нацистичка идеологија уклони из немачке и аустријске политике, друштва, културе, привреде, судова и новинарства. Русија је оптужила актуелну власт у Кијеву да је рехабилитовала нацизам. Она је обећала да ће „денацификовати” Украјину као један од циљева своје војне операције, која је почела у фебруару 2022.
САД и њихови савезници из НАТО-а одговорили су слањем оружја, муниције и залиха у Украјини у вредности од преко 200 милијарди долара, истовремено инсистирајући да нису директно укључени у сукоб.
Извор:
ВОСТОК