Вујовић: Вучић ће предати Приштини и српске манастире

OKRUGLI STO STA STVARNO PISE U DOKUMENTIMA KOJI SE ODNOSE NA KOS

Бивши дипломата Небојша Вујовић изјавио је данас да се председник Србије Александар Вучић обавезао да се неће противити да Косово постане члан Организације Уједињених нација за образовање, науку и културу (Унеско) и да ће самим тим сви средњевековни православни храмови постати културно наслеђе Косова.

Вујовић је агенцији Бета казао да у члану 4. француско-немачког плана о решавању косовског питања пише да Србија неће спречавати чланство Косова у било којој међународној организацији и да председник Вучић истиче да ће из тог плана све спровести осим формалног признања независног Косова и да се неће сагласити с евентуалним чланством у Уједињеним нацијама.

Он је истакао да се на Косову и Метохији налази око 1.300 споменика културе српског народа.

„Пећка патријаршија, Високи Дечани, Богородица Љевишка и Грачаница припадају светској културној баштини. Ти манастири су најзначајнији део српског културног и историјског наслеђа. Ако Косово постане члан Унеско, заштита и очување српског културног и историјског наслеђа би прешли на тзв. Републику Косово“, нагласио је Вујовић.
Упитан на основу чега тврди да ће председник Вучић предати Приштини и српске православне храмове, Вујовић је рекао да је Вучић „спреман да све српско преда косовским властима само да би продужио останак на власти“.

„Ако Србија дозволи да Косово на следећем гласању постане члан Унеско, а Вучић се обавезао да неће спречавати чланство Косова у ниједној међународној организацији, судбина наших културних и историјских светиња прећи ће у руке Приштине. Вучић је све предао косовским властима, остало је још да призна документа тзв. Републике Косово, и зато не очекујем да ће спречити улазак Косова у Унеско, што ће бити погубно по Србију, српски народ и Српску православну цркву“, закључио је Вујовић.

Министар културе Косова Хајрула Чеку најавио је да ће Косово на јесен 2023. године поднети захтев за чланство у Унеско.

Косово је већ подносило захтев за чланство у Унеску 2015. године, али тада није добило довољно гласова да би прекорачило праг ове организације.

Извор:
ДАНАС