„Политико”: Израел на интернету спонзорише објаве које приказују мртве људе

stop the genocide

Фотографија мртве бебе која последњих дана кружи друштвеном мрежом „Икс” плаћена је порука израелског министарства спољних послова, и, према писању „Политико”, део је свеобухватне кампање коју је влада Израела почела на друштвеним мрежама у кључним западним земљама, не би ли тако обезбедила подршку за свој војни одговор против Хамаса.

Пласирање десетина реклама које садрже бруталне и емотивне слике смртоносног насиља у Израелу на интернет платформама само су део њихове стратегије.

„Покушај Израела да победи у онлајн информационом рату део је растућег тренда међу владама широм света које агресивно наступају онлајн како би обликовале свој имиџ, посебно у временима кризе. Пи-ар кампање у ратовима и око њих нису ништа ново. Али плаћање за онлајн оглашавање усмерено на одређене земље и становништво сада је једно од главних оруђа влада да своје поруке изнесу испред више људи”, указује „Политико”.

За нешто више од недељу дана, Министарство спољних послова Израела објавило је 30 огласа који су на „Иксу” прегледани више од четири милиона пута. Плаћени -снимци и фотографије који су почели да се појављују 12. октобра били су намењени одраслима, старијим од 25 година, у Бриселу, Паризу, Минхену и Хагу, показују подаци.

Огласи, очекивано, означавају Хамас као „опаку терористичку групу”, сличну Исламској држави, и „показују обим и врсте злостављања, укључујући језиве слике попут беживотне, голе жене у камионету”.

Један плаћени видео објављен на „Иксу”, рецимо, садржи слова која се наизменично мењају између „ИСИС” и „Хамас” и узнемирујуће слике које се постепено убрзавају док се имена две организације не споје у једно.

„Свет је победио ИСИС. Свет ће победити Хамас”, каже се на крају огласа.

На Јутјубу је израелско министарство спољних послова објавило више од 75 различитих огласа, укључујући и оне који су посебно експлицитни. Они су били усмерени на гледаоце у западним земљама – укључујући Француску, Немачку, САД и Велику Британију – и емитовани су између почетног напада Хамаса 7. октобра и понедељка, према Гугловој бази података о транспарентности.

„Никада раније не бисмо објављивали такве графичке ствари. Ово је нешто што није део наше културе, јер ми имамо много поштовања према покојницима”, рекао је за „Политико” портпарол Мисије Израела при ЕУ који је желео да остане анониман, преноси РТ Балкан.

Извор:
ПОЛИТИКА