Иринеј демантовао себе под притиском?
Пошто је на свим сајтовима, радио и ТВ станицама у Србији објављен извештај о сусрету српског и руског патријарха у Москви и њихова критика актуелне српске власти, у Београду је настало комешање. „Вести“ сазнају да је из кабинета председника Србије од врху Српске православне цркве затражено да „нешто уради“.
Текст патријарховог демантија малтене је издиктиран, уз инситирање да саопштење обавезно садржи и „наредбу“ медијима да демантују вест коју су објавили „поводећи се за лажним извором“.
Да је у вези са Иринејевим демантијем све рађено под ознаком хитно, сведочи и да је саопштење патријарховог Кабинета на сајт СПЦ постављено прексиноћ око 19.40 часова. У Москви је било два часа више, што значи да је реаговало малтене у ситне сате.
На питање да ли је могуће да је на објављивање демантија СПЦ „утицао“ кабинет председника Србије, потпредседник СРС Милорад Мирчић одговара да је „у тоталитарном режиму у каквом живи Србија све могуће“.
„Нимало не сумњам да се власт умешала и дошапнула патријарху како да се опере од изјава у Москви“, категоричан је Мирчић.
Он сматра да у црквеним круговима „одвајкада има снисходљиваца који су уз скуте сваке власти, па је тако и данас“.
„Ова данашња тоталитарна власт у Србији је отишла толико далеко у издаји српских интереса да себи дозвољава чак и могућност да критикује и московског патријарха Кирила. Мада, познавајући те људе, такав гест ме и не чуди. Извесно је да живимо у тоталитарној Србији у којој само једна институција има право да критикује актуелни режим, а то је Фонд Драгице Николић“, каже Мирчић.
Кабинет поглавара СПЦ прексиноћ је демантовао информацију коју су пренеле агенције и дописници српских медија из Москве, да је патријарх српски Иринеј 17. јула у разговору с патријархом руским Кирилом у Москви, критиковао државно руководство Србије, без обзира на то што се и на званичној интернет презентацији Руске православне цркве (РПЦ) може видети да је таква критика изречена.
У саопштењу из Кабинета поглавара СПЦ наводи се да је патријарх Иринеј „крајње непријатно изненађен лажном информацијом“ коју су објавили неки медији у Србији“ да је у разговору са својим домаћином изрекао критике и оптужбе на рачун државног руководства Србије.
Наглашава се да „ова дезинформација није само злонамерна, антицрквена, већ одаје намеру њених састављача да поремете традиционално братске односе и поверење између српског и руског народа“.
„Једна од централних тема, свакако, била је везана за проблем КиМ. Притом је патријарх српски Иринеј замолио свог домаћина да подржи став СПЦ о очувању КиМ у саставу Србије. Све друго представља конструкцију одређених политичких, медијских, а можда и парацрквених кругова, који из својих интереса не бирају средства да пошто-пото испровоцирају сукоб Цркве и државе Србије“, наводи се у саопштењу кабинета српског патријарха.
Међутим, на веб сајту Руске православне цркеве (РПЦ) деманти из СПЦ не само да није третиран, већ је и даље наведено да је патријарх Иринеј између осталог рекао: „Руководство наше земље је под приличним утицајем Запада и СПЦ улаже велике напоре да свест оних који су на власти повеже са Русијом и Руском православном црквом“.
У том контексту српски патријарх је подсетио на речи славног српског политичара с почетка 20. века, Николе Пашића који је рекао да мали чамац СПЦ треба да буде привезан за брод Руске православне цркве.
Руски патријарх Кирил је рекао да је РПЦ сагласна са ставовима СПЦ по питању Косова и Метохије и такође критиковао политичко руководство Србије.
– Са жалошћу констатујем да политичком руководству Србије недостаје снага да буде на истим ставовима. Сматрам да политичко руководство треба да ослушкује ставове СПЦ, а не да их игнорише а још мање да то чини јавно – нагласио је руски патријарх и додао: „Ми безрезервно подржавамо праведан став СПЦ у вези са Косовом и Метохијом и остаћемо у дијалогу и са руководством Русије и других држава по питању одбране става који делимо са СПЦ“.
Патријарх Кирил је такође поручио да би „у стварању модела за решавање питања Косова и Метохије морала би да буде укључена и Српска православна црква, а прихватиљив модел морао би да да чврсте гаранције за опстанак српске заједнице и очување српских светиња на КиМ“.
За разлику од транспарентног и опширног извештаја информативне службе Руске православне цркве, на Интернет презентацију СПЦ о сусрету српског и руског патријарха може се видети само поздравни протоколарни део и прича која се односи на историјске и црквене везе Срба и Руса.
Р. Лончар, Ј. Олујић / ВЕСТИ