Кирил Стрељњиков: А МИ БИ ОПЕТ ВАШУ ЛОВУ…
Као што је писао класик, геније и пакост су неспојиви, али таленат и издаја – потпуно. Требало нам је мање од годину дана да видимо ко је од руских звезда патриота, а ко је сматрао и сматра да је наша земља одлична као корито – и да притом мирно полива блатом наш народ и армију.
Десетине познатих певача – устима, комичара – лицима и глумаца – телом похрлило је на благословени Запад после почетка Специјалне операције, како би удобно одседели тешка времена за земљу са милионима које су зарадили, или чак започели вртоглаву каријеру на новим етапама.
Међутим, брзо је постало јасно да велики новац зарађен у Русији убрзано понестаје, а на Западу никоме нису потребни велики таленти бриљантних руских опозиционих уметника.
И онда, усвојивши руску пословицу „Ако и пљунеш у очи, то је божја роса“, делатници који су још јуче понижавали наш народ и војску почели су тихо да се спремају за повратак, надајући се да ће им брзо бити опроштено и да ће новац опет као река потећи у њихове џепове.
Баш пре неки дан, извођач опсцених песама, такозвани репер Моргенштерн (рођен као Алишер Валејев), који је својевремено осудио СВО и признао љубав према Украјини, изјавио је на својим друштвеним мрежама да му недостаје домовина и да жели да се врати у Русију из САД: „Молим вас да ми опростите. Нећу више покушавати да радим за Америку. Желим поново да правим песме за наше људе. Надам се да током емиграције још нисам изгубио везу са њима.“
Према речима господина Валејева, Америка му се не допада, јер постоји „претерани капитализам и недостатак хуманости“, као и акутни недостатак ваљенки, бреза и балалајки.
Међутим, Валејев, који је, према Форбсу, био међу 50 најуспешнијих звезда у Русији, жуди не за брезама и балалајкама, већ за великом ловом. Да подсетимо: само у 2021. години овај суперрепер је потрошио 55 милиона рубаља на луксузне аутомобиле, више од 30 милиона рубаља на накит и, не трепнувши оком, уложио милион долара да отвори свој ресторан у Москви. После тријумфалног бекства из Русије, Валејеву је приход само од реклама пао за 80 одсто, магични уговори са светским студијима из неког разлога нису успели – и изненада га је спопала неподношљива носталгија.
Случај Моргенштерн није изолован: у последње време видимо све више упорних покушаја да се врате они који су јуче хулили на своју „вољену домовину“, а сада дају нејасне наговештаје да нам опраштају и да су спремни да и даље прихватају наш новац.
Велика глумица великих и малих сцена Чулпан Хаматова, која је у Москви зарађивала 250 хиљада рубаља за један наступ, из неког разлога није постала звезда позоришта у Риги и сад иде на телевизију да подржи панталоне, критикујући Русију, док истовремено тестира терен за повратак. Сигурна је да ће се вратити и најбоља комичарка свих времена и народа Татјана Лазарева, која је гласно најавила „коначну емиграцију у Европу“, критиковала СВО и скупљала новац за Оружане снаге Украјине. И дивна певачица Наргиз Закирова, која је депортована из Москве у Узбекистан и којој је због антируских изјава забрањен улазак у земљу до 2072. године, такође сања да се врати у проклету Русију. Све врсте Брежњева, Прусикина, Поперечних, Милохина и тако даље жалосно подмазују скије.
Међутим, сви које тако неодољиво привлачи завичај, из неког разлога, свој повратак почињу не јавним покајањем, већ тужбама.
Последњих месеци на руским судовима расте талас звезданих тужби које захтевају укидање статуса страног агента, који имају многи русофобични емигранти. Рекло би се: ако имате чврста убеђења – поносно стојте до краја и жањите оно што сте посејали. Али испоставља се да статус страног агента није само одлика. Страни агент је дужан да сваких шест месеци објави пун извештај о својим приходима и расходима, што антируски културни делатници нипошто не желе да ураде, јер отпада могућност да сакрију приходе, а у недостатку извештаја може доћи и до административне (новчане) и кривичне одговорности – до две године затвора. Страни агенти такође не могу да продају своје луксузне некретнине у Русији: свако ко им уплати новац може бити препознат као саучесник. Плус, наравно, страним агентима су затворени ТВ канали, радио станице и концертни простори, а то је једнако недостатку зараде.
Али руски судови, који су, као што знате, најправеднији на свету, нису били прожети тугом русофобичних звезда и почетком лета су одбили да укину статус страног агента, редом, Галкину, Земфири, Сљепакову и Варламову. Следе нова разматрања.
Наравно, ускоро ћемо чути више од једне тужне приче делатника антируске културе који сањају да се врате сочном руском хлебу. Али једно треба да знају: спремни смо да опростимо много, али издају и пљување у леђа – никада.
А крокодилске сузе издајника нека им сад бришу у њиховој новој домовини.
Извор:
ИСКРА