ЈАПАН: ИЗВЕШТАЈ ПАРЛАМЕНТА ОТКРИВА МРАЧНУ ИСТОРИЈУ ПРИСИЛНИХ СТЕРИЛИЗАЦИЈА

japan parlament

Закони о еугеници важили су од 1948. до 1966. и били су усмерени на особе са интелектуалним инвалидитетом, менталним болестима или наследним поремећајима, пошто је влада настојала да спречи рађање деце коју су сматрали „инфериорном“.

Недавни парламентарни извештај из Јапана разоткрио је мрачну историју некадашњих закона о еугеници у тој земљи, откривајући да је око 25.000 особа подвргнуто присилној стерилизацији, при чему већина није својевољно пристанала на то. Запањујуће је да су неке жртве била деца од девет година, која су веровала да добијају легитиман медицински третман.

Закони о еугеници важили су од 1948. до 1966. и били су усмерени на особе са интелектуалним инвалидитетом, менталним болестима или наследним поремећајима, пошто је влада настојала да спречи рађање деце коју су сматрали „инфериорном“. Ови закони су такође били вођени жељом да се сузбије несташица хране након Другог светског рата смањењем стопе раста становништва. Иако је закон укинут 1966. године, еугеничка пропаганда је наставила да кружи, а средњошколски уџбеник из седамдесетих година 20. века још увек је говорио о напорима владе да побољша генетску предиспозицију јавности.

Претходни извештај, спроведен пре неколико година, расветлио је случајеве у којима су глуве особе биле приморане на абортус и стерилизацију, иако је број оболелих у то време био знатно мањи. Недавни извештај потврђује запањујуће размере овог проблема и показује да је било 25.000 жртава тог нехуманог закона.

Као одговор на ова открића, главни секретар кабинета председника владе Хироказу Мацуно упутио је јавно извињење у име јапанске владе. Године 2019. усвојен је закон за обештећење жртава, са утврђеним износом од 3,2 милиона јена (приближно 22.000 долара) по особи. Међутим, неки тврде да је ова сума неадекватна и постоје позиви за преиспитивање закона о накнади како би се обезбедила правична репарација.

Иако је извештај похваљен, адвокати који заступају жртве тврде да још увек има питања на која влада није одговорила. Они наглашавају потребу за транспарентношћу и свеобухватним разумевањем, позивајући законодавно тело да се позабави разлозима који стоје иза доношења закона, значајном кашњењу у његовој измени и недостатку компензације за жртве.

Једна анонимна жртва, сада 80-годишњакиња, која је стерилисана са 14 година, изразила је наду да ће влада озбиљно схватити њихову патњу и да ће се позабавити овим питањем транспарентно уместо да га прикрива. Извештај означава важан корак ка признавању зверстава почињених у складу са законима о еугеници, али има још много посла да се уради како би се осигурала правда и спречила да се таква трагедија икада понови.

Извор:
ИФН