Медведев поручио Пољској: Ако нема Калињинграда, нема ни Варшаве – то је руска губернија

medvedv

Заменик председника Савета безбедности Дмитриј Медведев је, након одлуке Пољске да „преименује“ Калињинград у Круљевец, предложио своје опције за имена пољских градова, а самој Пољској вратио је стари назив, који је имала док је била део руске царевине.

Наиме, у Пољској ће се од 9. маја руски град Калињинград звати пољским именом Круљевец, одлучила је комисија за Стандардизацију назива места изван Пољске. Не препоручује се коришћење назива Калињинград на пољском језику, а није валидан ни назив руске енклаве – Калињинградска област.

Од сада је прихватљив само један назив – Круљевецка област.

„Пољски русофоби желе свима да држе лекције из историје. Не свиђа им се име Калињинград. Предлажу да се уместо њега зове Круљевец. Е па онда нема ни Кракова, већ Кракау. Нема Гдањска, само Данциг. Нема Шчећина, већ Штетин. Вроцлав, само Бреслау“, написао је Медведев на Твитеру.

Он је додао да списак може да се настави и да би био дугачак.

„И, наравно, нема Пољске. Може да постоји само Варшавско војводство или Краљевина Пољска као део Руске Федерације наследнице Руске империје“, поручио је Медведев.

Сличну идеју је предложио и сенатор Александар Шендерјук-Жидков из Калињинграда.

„Према тој логици, Русија би Пољску могла да назива по старом називу из периода 19. и 20. века – Привислински крај“, рекао је Жидков.

Реаговао је и Кремљ, који на одлуку Пољске гледа као на још један „непријатељски чин“, пошто су билатералне везе и даље напете због сукоба у Украјини, оценио је портпарол руског председника Дмитриј Песков.

Одлука пољских власти је, према његовим речима, превазишла русофобију. „Ова одлука се граничи са лудилом“, казао је он.

„Пољску је с времена на време током историје спопадало лудило мржње према Русима. Тај процес траје вековима и не доноси ништа добро за Пољску и њен народ“, закључио је Песков.

Пољска комисија инсистира на коришћењу традиционалног назива града – Кенигсберг – јер је садашње руско име овог града, према њеним наводима, вештачко и није повезано, ни са градом, ни са регионом.

Комисија притом указује на „чињеницу да је град добио име по совјетском званичнику Михаилу Калињину, који је, између осталог, наредио масакр Пољака у Катињу, што изазива негативне емоције“.

„Догађаји у вези са руским нападом на Украјину, наметањем тзв. руског света и вођење информационог рата, терају да се осврнемо на наметнута имена. Свака држава има право да на свом језику користи традиционална имена која чине њено културно наслеђе, не морамо да користимо називе које не прихватамо“, наглашава комисија.

Подсећамо, пре годину дана пољски генерал Валдемар Скшипчак је говорио да је Калињинградска област део пољске територије и да је Русија окупира.

„Имамо право да тражимо ову територију коју је Русија заузела“, рекао је раније пољски генерал.

Патња коју пољски званичници подносе у вези са многобројним територијама које желе да присвоје су посебна агенда политике Варшаве, руска енклава је само једна од болних тачака.

Директор руске Спољнообавештајне службе Сергеј Наришкин је раније, коментаришући ситуацију у Источној Европи, приметио да Пољска само чека тренутак да заузме западни део Украјине и да жели њен колапс.

Извор:
ИСКРА