Француска: Око два милиона људи на протестима широм земље, запаљен Макронов омиљени ресторан у Паризу. Сукоби демонстраната и полиције у Паризу, Нанту, Нансију, Рену, Стразбуру, Тулузу и другим градовима
Данас се одржавају масовне демонстрације у бројним градовима Француске, које су се поново претвориле у велике уличне сукобе између народа и специјалаца који јуришају на мирне демонстранте, бацају гранате сузавца и пендрече.
Демонстранти у Паризу накратко су запалили омиљени ресторан председника Емануела Макрона, док је стотине хиљада људи изашло на улице на 11. дан демонстрација против дубоко непопуларне пензионе реформе. Насиље је плануло и у другим француским градовима, укључујући Рен и Нант.
• Стотине хиљада људи изашло је на улице у четвртак 11. дана протеста против француских пензионих реформи.
• Министарство унутрашњих послова саопштило је да је 570.000 људи демонстрирало широм Француске, док синдикати процењују тај број на око 2 милиона.
• Сукоби између демонстраната и полиције пријављени су у Паризу и другим градовима широм Француске, укључујући Нант, Нанси и Рен.
• Влада је саопштила да је 111 особа приведено, а 154 полицајца повређена.
• Синдикати су позвали на 12. дан протеста 13. априла.
• Штрајкови долазе усред застоја у разговорима између синдиката и владе. У среду су се представници синдиката састали са француском премијерком Елизабет Борн ради разговора које су синдикати означили као „неуспех“.
• Председник Емануел Макрон борави у државној посети Кини до суботе. Његова канцеларија је одбацила одговорност за неуспеле разговоре и окривила синдикате, посебно умерени ЦФДТ, за који је рекао да „не жели да направи компромис“ са владом.
• Гнев јавности је додатно запаљен након што је премијерка Е Лисабетх Борне искористила члан 49.3 – познат као „ нуклеарна опција “ – да прогура пензиону реформу кроз парламент без гласања 16. марта, што је изазвало широк гнев. Неколико дана касније, влада је за длаку преживела два гласања о неповерењу.
• Француски председник Емануел Макрон инсистира на томе да су предложене измене, које укључују подизање старосне границе за пензионисање са 62 на 64 године, потребне за реформу умирућег система. Али неки од владиних стручњака кажу да је пензиони систем у релативно добром стању и да ће се вероватно вратити на уравнотежен буџет чак и без реформи.
23.44
Ватрене барикаде у Паризу
23.20
Иако је касно, у бројним улицама Париза су и даље сукоби са полицијом.
22.40
Млади демонстранти су и даље на улицама Париза, иако су протести почели од раног јутра, а млади (студенти и средњошколци) су имали бројне „перформансе“.
22.19
Нереди су на тргу Италија у Паризу, остали су млади демонстранти (студенти и средњошколци) које Макронова полиција брутално пендречи. Насрћу и на новинаре иако им виде прес картицу.
На снимку је млада девојка крвавог лица којој су вероватно сломили нос пендреком.
„Видео сам крваву девојку да пада на земљу, хтео сам да је подигнем, а они су и мене претукли“, прича млади демонстрант који је шутиран и тучен пендрецима, а многе су ударали по лицу што је забрањено полицајцима.
22.07
Макронова полиција је ухапсила једног радника Железнице у Паризу (буџет), тужилац му је одредио притвор, а синдикат Железнице је послао саопштење да се моментално ослободи или ће да направе „одмазду у наредних неколико сати“!
21.50
Полиција вечерас масовно хапси народ, па је кренула и на новинаре.
21.30
Макронова полиција вечерас кидише на новинаре, а чак су их и намерно снимали телефонима да би их застрашили.
21.15
На тргу Италија у Паризу је поприште сукоба.
20.50
Велико насиље полиције у Паризу над голоруким народом
20.40
Велика количина сузавца је прекрила и данас улице Париза.
20.15
Само у Паризу је према проценама више од 400.000 демонстраната данас изашло на улице.
20.07
Рекордан број демонстраната данас у Сент Етјену.
20.00
Језиве сцене из Париза
Макронова полиција бруталнија од Гестапоа. И то према свом народу, који је издржава, а који само не жели да ради две године дуже до пензије (и уплаћује доприносе две године дуже).
19.40
Велико насиље специјалаца над голоруким народом се наставља.
19.20
Полиција се залеће у новинаре и брутално их бије
19.00
Седиште једне банке је разлупано, у Паризу је хаос, десетине хиљада демонстраната Макронова полиција тренутно не може да контролише.
18.50
Демонстранти у Лиону данас су организовали „бесплатну кафу“ за народ, тако што су демолирали радњу „Неспресо“ гиганта и послужили се.
До сада су Французи били веома увиђавни и водили рачуна да не оштећују објекте приликом протеста, али од данас су почели да упадају у велике западне банке, корпорације, фирме и протестују будући да Запад подржава Макрона док терорише народ, а све те фирме су добиле велике субвенције из буџета.
18.30
Више од 20.000 демонстраната данас у сунчаној Ници изашло је на улице против Макроновог режима.
18.10
Полиција у Паризу баца опасне гранате сузавца које су повредиле бројне демонстранте, а иначе су забрањене јер се воде као ратно оружје.
17.40
Демонстрант у Паризу је оборен након што је граната за разбијање масе експлодирала близу његове главе.
17.20
Хаосу у Стразбуру, демонстранти у сукобу са полицијом која испаљује гранате сузавца на њих.
17.02
Сукоби Парижана и полиције која брани Макронов омиљени ресторан.
16.40
Гори Ротонда, омиљени Макронов ресторан!
Гори „Ротонда“, омиљена Макронова таверна. У току су масовне демонстрације у већини градова Француске.
Ватрогасци из Париза су данас званично објавили да се придружују народу, дошли су на протест и неће више да чисте улице уместо ђубретара који штрајкују.
Сукоб око „Ротонде“
Омиљени Макронов ресторан чувају јаке снаге жандармерије, на које демонстранти бацају разне пројектиле, а део зграде и настрешница су са једне стране улице и запаљени.
16.30
Хаос у Тулузу
Полиција примењује насиље да би разбила демонстрације.
Воденим топом на студенте у Рену
16.00
Ватрогасци стали уз народ
Заједно са колегама из Белгије су од Тријумфалне капије кренули у протестну шетњу да се придруже демонстрантима. Одржали су и конференцију за медије коју су медији бојкотовали.
ПАРИЗ – Ватрогасци се придужили народу!
Заједно са колегама из Белгије су од Тријумфалне капије кренули у протестну шетњу да се придруже демонстрантима.
15.55
У Лиону је дошло до сукоба народа и полиције, која је гранате сузавца бацила и на балконе зграда.
15.45
Студенти са око 400 професора „заузели“ су зграду ректората у Бордоу и протестују против пензионе реформе и насиља полиције.
БОРДО
Студенти са око 400 професора „заузели“ су зграду ректората и протестују против пензионе реформе и насиља полиције.
15.07
БРЕСТ
Масовне демонстрације упркос забрани јавних окупљања.
15.00
Велика количина сузавца је бачена на централни трг у Рену у покушају да спрече масовне демонстрације.
14.50
Нереди у Лиону
Велики број специјалаца у пуној опреми кидише на демонстранте, бацају сузавац и примењују силу да би разбили масован протест у граду.
14.30
ПАРИЗ
Непрегледне колоне људи долазе у центар престонице из различитих делова града да протестују, иако је Макронов режим забранио сва јавна окупљања од 16. марта.
14.15
СТРАЗБУР
Огроман број Француза у протестној шетњи. Данас је полиција применила силу на запосленима који су у овом граду блокирали доставу нафте.
13.30
ПАРИЗ
Запослени на аеродрому „Шарл де Гол“ блокирају терминал 1.
12.30
РЕН
Време је лоше, пљушти киша, али народ је масовно изашао на демонстрације док су истовремено блокаде на свим прилазима граду.
11.00
МАРСЕЈ
Протест је заказан за после подне, али је од раног јутра колона незадовољних Француза на улицама.
Студенти праве „перформансе“, каче транспаренте на споменике, државне и културне установе.
10.30
Французи упали у седиште америчке фирме „Блек рок“.
ПАРИЗ
Демонстранти су упали у седиште америчке компаније „Блек Рок“ у овом граду током протеста против Mакронове пензионе реформе.
09.30
08.15
ПАРИЗ
Запослени на аеродрому „Шарл де Гол“ блокирају терминал 1.
07.30
СТРАЗБУР
Полиција баца гранате сузавца на демонстранте (запослене у Јавном сектору и народ) док седе и певају, како би их натерала да одблокирају нафтну луку.
07.00
Лион, Рен, Бордо и други градови су од ране зоре потпуно блокирани стране народа и запослених у Јавном предузећу.
ЛИОН
Ватрене барикаде на обилазници око града постављене су од ране зоре.
РЕН
Од јутрос је потпуно блокиран као и многи француски градови.
Запослени у Јавном сектору и народ блокирају градове, индустријске зоне, аутобуске станице, складишта нафте, луке, аутопутеве, железницу, средње школе, универзитете…
Извор:
НСПМ