Лукашенко: Зеленског сам саветовао као сина, Пољска се припрема за напад на Белорусију

lukasenko

Лукашенко: Зеленског сам саветовао као сина, Пољска се припрема за напад на Белорусију

Белорусија се никада до данас у својој историји није суочила са тако великим проблемима који нарушавају њену стабилност и суверенитет, рекао је председник Александар Лукашенко током овогодишњег званичног обраћања народу и парламенту земље.

На свету данас има све мање места на којима је могућ миран живот, а нико од нас не жели да буде подвргнут санкцијама, казао је Лукашенко, додајући да је један од главних приоритета земље очување независности, што ће бити и главна тема данашњег обраћања.

„Никада у историји нисмо били тако близу опасној граници када је потребно, благо речено, посветити посебну пажњу очувању суверенитета и независности земље. У ваздуху се осећа дух промена, и сви се питају каква ће сутра бити наша будућност“, рекао је председник и додао да „сви морају да служе националној идеји и речју и делом“.

Према његовим речима, сви већи сукоби почели су тако што је Запад покушао да себи потчини цео свет. Лукашенко је истакао да за све то, заправо, није крив само колективни Запад, већ пре свега једна држава.

„Сукоби су настајали тако што су понекад јаке и независне државе прелазиле под страну управу која се као вирус ширила тим земљама путем актуелне власти или опозиције“, објаснио је лидер.

У контексту односа Русије и Украјине, Лукашенко је казао да је Запад испровоцирао председника Русије Владимира Путина, који је био принуђен да одговори.

„Истребљење руског становништва и провокације против Русије и њеног руководства приморале су председника Руске Федерације да предузме мере за заштиту свог становништва“.

Притом, председник Белорусије је подвукао да је битно да до краја сукоба дође што пре, након чега је позвао све стране на преговоре који би, како је оценио, требало да почну у што скорије време, како не би дошло до још веће ескалације сукоба.

„Трећи светски рат је на хоризонту“, упозорио је он и додао да Москва данас ни од кога не тражи помоћ, јер се њен војно-одбрамбени комплекс развија великом брзином и постиже невиђене резултате.

„Русија производи оружје за дугачак сукоб, тако да ће даља испорука оружја Украјини довести само до ескалације сукоба“.

Лукашенко је казао да је у једном тренутку саветовао украјинског председника Владимира Зеленског као рођеног сина, покушавајући да му укаже на нека битна питања као што су чињеница да на фронту гину они који не треба, а не његова деца, те да би што пре требало ставити тачку на сукоб.

„Рекао сам му: у твојој земљи се води рат, на твојој територији. Данас ћеш бити херој, али како време буде пролазило, људи ће те питати зашто то ниси спречио“.

„Украјинци верују да ће победити, али то је немогуће, то је глупост. Не могу да победе нуклеарну државу. Ако руководство Русије у неком тренутку осети да ће доћи до колапса Русије, биће употребљено нуклеарно оружје“.

Он је нагласио да одређене земље покушавају да у сукоб увуку и Белорусију и да се рат тренутно налази у непосредној близини граница земље.

„Али, ми нећемо да будемо робови“, казао је он и додао да одлуком о размештању нуклеарног оружја Русије у Белорусију он жели да заштити државу и мир у њој.

„На основу онога што смо научили из историје, закључујемо да нам не дају да живимо у миру, али главни предуслов нашег суверенитета је јединство народа“.

Председник је додао и да има информације да се Пољска припрема за напад на Белорусију, као и да њени војници сада стичу ратно искуство у Украјини.

Многи би желели да нема Лукашенка, али ако они то желе, значи да треба да буде супротно, а не како они хоће. Не планирам да умрем на месту председника! Врло сам свестан да, уколико не буде Лукашенка, моју децу ће притискати са свих страна. Моја деца и унуци морају да живе у миру, ја се борим и за то и због тога нећу да одустанем од функције. Цео свој живот сам посветио Белорусији и због тога ми је битно да земља буде у добром стању. Моја деца неће бити председници!“, поручио је.

Лидер се осврнуо и на тему страних агената у земљи.

„У нашем политичком пољу неће бити страних агената и других плаћеника из иностранства“, нагласио је. 

Јединство народа, очување историјског сећања Белорусије и њену културу навео је као предуслове за очување независности, а очување наслеђа земље, како је казао, „мора да буде приоритет за све оне који раде у културном сектору“.

Председник је казао и да земља мора да пресеца све покушаје наметања западних вредности, међу којима је набројао и идеју да жене не рађају децу.

„Било какви покушаји популаризације чајлдфри породица морају да буду заустављени. Мора да нас буде знатно више како бисмо чврсто стајали на земљи“.

Лукашенко је затим још истакао и да је економија, као један од стубова суверенитета, постала главна мета Запада. Ипак, земља је успела да се одупре незаконитим санкцијама, упркос проценама различитих западних финансијских стручњака, који су Минску прогнозирали крах. И не само то. Економија Белорусије, како је рекао, забележила је раст.

У том контексту, он се захвалио свима онима који су учествовали у пружању отпора Западу и додао да је земља успела да одржи стабилност валуте, да има све неопходне потрепштине за своје потребе, и да чак неке од њих и извози, те нагласио да је земља успела да покаже „прави карактер белоруског народа“ целом свету.

Наредио је и да индустријски сектор на годишњем нивоу мора да забележи раст од 105 до 107 одсто и објаснио да је на неки начин и захвалан санкцијама јер је тако Белорусија била принуђена да започне сопствену производњу одређених производа, да пронађе ново тржиште.

„Не смемо да зависимо од хирова западне елите!“, нагласио је председник. 

Русија и Белорусија ће тако у оквиру Савезне државе појачати сарадњу у области авиоиндустрије и производње аутомобилских делова.

Независна политика је још један од предуслова независности, истакао је Лукашенко, рекавши да европски политичари данас немају јаку политичку вољу.

„Независна политика је данас луксуз, а посебно сада када је конфонтација на глобалном нивоу достигла највиши ниво. Политика ЕУ у потпуности је потчињена интересима САД“, каже председник и наводи да је распад ЕУ већ почео са Брегзитом, што су видели и бивша немачка канцеларка Ангела Меркел, и бивши председник Француске Франсоа Оланд, али они, како каже, нису могли да реагују. 

Лукашенко још истиче да, баш као што је то раније рекао Путин, евро и амерички долар нису више неопходни Минску и Москви.

„Па добро! Постоји јуан, индијска рупија… Ту су и Емирати, Бразил, који су јуче прешли на трговину у јуанима са Кином„, напоменуо је.

„Мислим да Европа може опстати само са нама, са Русијом“, нагласио је, објаснивши да је САД искористио конфликт у Украјини да би држао Европу под контролом, а јачи притисак на ЕУ, према његовим речима, почео је у тренутку када је Европа добила своју валуту.

„Ви сте мрски људи“, рекао је Лукашенко западњацима, који, како је рекао, не разумеју менталитет Руса и Белоруса, коментаришући раније позиве неких земаља да се Белорусија укључи у сукоб на страни Кијева и пође против Путина.

„Проћи ће време и људи ће се одрећи долара“, стварају се нови економски и валутни савези, напоменуо је лидер. 

Народи Европи, према његовим речима, данас су укључени и у бесомучну трку за наоружањем, суочавају се са економском стагнацијом и моралним падом, а постоје притисци и да се укључе у конфликт са Русијом и да се конфронтирају са Кином. „Не смеју ни да мрдну сами“ без САД-а, оценио је Лукашенко.

Осим тога, Европа је, како је казао, изгубила једно велико тржиште као што је Руска Федерација.

Закључио је да Белорусија мора да се активно укључи у глобалне промене, јер, уколико буде била пасивна, неко ће за њу одлучити њено будуће место у свету.

„Време је тешко, али морамо издржати“, поручио је Лукашенко народу. Одговор Минска на притиске који долазе са Запада биће јачање сарадње са пријатељским земљама – Кином, Русијом, Ираном, Венецуелом и другим земљама Блиског истока. „Наша сарадња представља претњу за једнополарни свет!“, подвукао је председник. 

„Јачамо сарадњу са БРИКС-ом, са Шангајском организацијом за сарадњу (ШОС)“, формирају се нови савези… „Политички заокрет према истоку је реалност условљена духом времена у којем живимо. Минск има јако добру сарадњу са Кином, а будући улазак земље у ШОС као равноправног члана организације отвориће нове перспективе. Ради се о једној од највећих регионалних организација у свету. Са ШОС-ом ћемо постати још јачи“, објашњава Лукашенко.

Ипак, Европи је поручио да је одувек желео мир са њом, јер је Белорусија део Европе, али је додао да је потребно да дође до једне нове Европе, која ће узимати у обзир и интересе Минска.

Узимајући у обзир тренутне геополитичке околности, одбрамбена способност земље је, како је рекао лидер, један од приоритета.

„На било који напад на суверену територију Белорусије одговорићемо моментално, али ми не планирамо никога први да нападнемо, не желимо ни са ким да ратујемо. Не звецкамо ми оружјем код нечијих граница. Украјински сценарио је показао да се на копну не може победити без бацача граната, митраљеза, аутоматских пушки – односно, најелементарнијег. А ми имамо све то! Не можемо без њих, као ни без милиона јединица муниције и других војних залиха. Суверенитет земље ћемо бранити чиме можемо, укључујући и нуклеарним оружјем“.

Оно ће, како је казао, бити примењено уколико руководство земље процени да се иза потенцијалног напада противничких снага крије намера да дође до потпуног уништења Белорусије.

Лукашенко додаје да се неће либити да у земљи размести не само тактичко, већ и стратешко нуклеарно оружје.

Осим тога, нагласио је да је Минск ојачао западне границе земље, иако оне нису затворене и додао да он сам управља контингентом руских војника који се налазе у Белорусији.

Свака употреба нуклеарног оружја у Белорусији биће у складу са законом и контролисаће је републичке власти, рекао је белоруски председник Лукашенко одговарајући на питања новинара после обраћања у парламенту.

„Што се тиче употребе нуклеарног оружја, све ће бити по закону, а што се тиче контроле и осталог, у Белорусији нема неконтролисаног оружја и не може га ни бити. Белорусија ће управљати свиме што постоји“, истакао је Лукашенко.

Такође, он је навео да су белоруске снаге безбедности спремне да се супротставе оружаним групама из редова белоруских опозиционара који се спремају да заузму било који регионални центар на белоруској територији.

Он је истакао да је запрепашћен да неко може да помисли да диктира властима услове заузимањем једног града или села и додао: „Поновићу им још једном. Ми не узимамо заробљенике“.

Извор:
РТ