Н1: Влада Србије преговара са Мерцедесом и Рио Тинтом о фабрици електричних аутомобила. Аутомобили произведени у фабрици у Србији требало би да користе батерије од литијума, који ће ископавати Рио Тинто

Prague,,Czech,Republic,-,February,25:,Mercedes-benz,Car,Logo,On

Мерцедес, Рио Тинто, Европска банка за обнову и развој (ЕБРД) и Влада Србије преговарају о реализацији пројекта за изградњу Мерцедесове фабрике електричних аутомобила у Србији, сазнаје Демостат у дипломатским круговима. Вредност пројекта у којем учествује ЕБРД је 2,5 милијарди евра. Аутомобили произведени у фабрици у Србији требало би да користе батерије од литијума, који ће ископавати аустралијско-британска компанија Рио Тинто.

Влада Србије преговара са немачким аутомобилским гигантом, аустралијско-британском компанијом Рио Тинто и европском финансијском институцијом о реализацији пројекта који подразумева изградњу фабрике електричних аутомобила. Према информацијама Демостата, преговори се ближе коначном договору. Потенцијална инвестиција, како се наводи, зависи од тога да ли ће се литијум експлоатисати у нашој земљи, али и од спољнополитичке оријентације власти у наредном периоду.

И портал Нова.рс објавио је да је на децембарском састанку председника Србије Александра Вучића у Бриселу, са представницима Мерцедеса, компаније Рио Тинто и ЕБРД, а поводом „велике инвестиције која би требало да стигне у Србију“, договорено да уговор буде потписан крајем фебруара, а да ће јавност све информације о улагању добити у марту. Према незваничним информацијама портала Нова.рс овај посао, који ће склопити Влада Србије, вредан је – око 2,7 милијарди евра.

Демостат наводи да би одлука немачког гиганта да отвори фабрику у Србији, уз гаранције Европске банке за обнову и развој, била јасан показатељ у ком правцу Србија иде – ка Западу. Долазак немачког гиганта из Штутгарта послао би снажну поруку и другим великим светским инвеститорима о Србији као сигурној дестинацији за инвестирање.

Међутим, услов за ову и реализацију других инвестиција са Запада које су у плану, свакако је постепено усклађивање са спољном и безбедносном политиком Европске уније, што на концу значи увођење санкција Русији, пише Демостат.

Долазак Мерцедеса може бити и део „шаргарепе” која је обећана Србији уколико буде конструктивна у преговорима са Приштином и ако прихвати европски план за КиМ.

Европски званичници су српском руководству, како се наводи, јасно ставили до знања да Србија, уколико европски план не прихвати, може да очекује последице које ће се, између осталог, али у великој мери, одразити на економију и привреду. Са друге стране, уколико план прихвати, Србији је дато до знања да би добила економску помоћ, као и инвестиције у разним областима привреде.

Долазак Мерцедеса у Србију овог пута неће се задржати само на пропаганди власти, као у случају сарадње немачке компаније и српског Икарбуса већ ће, уколико до потписивања уговора дође, договорено бити и реализовано, тврди извор Демостата.

То практично значи и да ће Рио Тинто ископавати литијум у Србији, иако је Влада Србије званично обуставила пројекат „Јадар” почетком прошле године због протеста еколошких активиста.

Демостат је раније писао да ће, ако се у Србији буде експлоатисао литијум, услов Владе Србије бити изградња фабрике батерија и фабрике електричних аутомобила. Тада је наведено да Србија неће дозволити експлоатацију литијума само да би се извозио у друге земље. Такође, Демостат је писао да не постоје гаранције да ће се одустати од сарадње са Рио Тинтом, али и да је отворена могућност да држава нађе новог партнера, чија репутација није нарушена као у случају британско-аустралијске корпорације, која се на светском нивоу суочила са више оптужби да уништава животну средину.

Да Рио Тинто не одустаје било је јасно и након што је Ројтерс пренео изјаву извршног директора компаније који је у децембру прошле године на брифингу за инвеститоре у Сиднеју рекао да „Јадар” представља „невероватну вредност“ и да компанија није одустала од ископавања у Србији. Такође, из компаније Рио Сава не негирају да је настављен откуп земљишта у околини Лознице, иако је пројекат наводно обустављен. Поред тога, председник Србије Александар Вучић користи сваку прилику да истакне како је незадовољан чињеницом да се од ископавања литијума у Србији и сарадње са Рио Тинтом одустало.

Иначе, компанија Рио Тинто већ је сарађивала са Европском банком за обнову и развој 2015. године на пројекту подземног рудника бакра у Монголији.

ЕБРД у Србији, поред осталог, пружа и подршку јавно-приватним партнерствима и концесијама.

Извор:
НСПМ