Данас: Компанија Жељка Митровића за производњу дронова добила дозволу Министарства одбране да производи наоружање

Zeljko-Mitrovic

Компанија “Pink research and development center” (ПР-ДЦ) која се бави произодњом ваздушних и свермирских летелица и пратеће опреме, а чији већински власник је Пинк медија група Жељка Митровића у јануару ове године уписана је у Регистар произвођача наоружања и војне опреме.

ПР-ДЦ је у регистар уписан 12. јануара ове године, а дозвола за производњу наоружања је орочена на две године. Тиме је прескочена и последња правна баријера да компанија која је основана у јулу 2020. године своје производне продаје Војсци Србије.

Ова могућност најављена је још у октобру 2021. године када је на Сајму наоружања у Београду председник Србије Александар Вучић пред камерама изразио интересовање за летелице које проиводи Митровићева фирма.

Ова прича је аутелизована и претходних неколико дана. Наиме, Александар Вучић налази се у Абу Дабију где је присуствовао на Сајму наоружања. На истом сајму, штанд има и компанија ПР-ДЦ.

Осим што је најавио потписивање уговора о куповини војних дронова из УАЕ, Вучић је медијима рекао да се нада да ћемо “у наредних пет или шест месеци моћи да имамо први српске дронове самоубице у Војсци Србије”.

ПР-ДЦ са седиштем у Шимановицима у већинском је власништву Жељка Митровића, који је за новчани улог од скоро 100 милиона динара, постао власник 55 одсто компаније. Остатак акција поседује пет особа које су све стручно везане за област којом се компанија бави.

Упис у регистар произвођача наоружања нужан је корак за сваку компанију која жели да се бави овом делатношћу. Дозволу издаје Министарство одбране и без ње је илегално производити наоружање и војну опрему.

Према процедури коју дефинише Закон о производњи и промету наоружања правно лице најпре подноси захтев за дозволу. Да би се она и добила неопходно је да се задовољи велики број критеријума. Морају се испунити услови у погледу капацитета за производњу наоружања и војне опреме, техничке, технолошке и кадровске оспособљености, способности за обезбеђење квалитета наоружања и војнеопреме, индустријске безбедности, безбедности и здравља на раду, заштите животне средине и заштите од пожара упроизводњи наоружања и војне опреме.

Огласио се Жељко Митровић о добијању лиценце за производњу наоружања

Компанија “Pink research and development center” (ПР-ДЦ) која се, између осталог, бави производњом дронова, а чији већински власник је Жељко Митровић у јануару ове године уписана је у Регистар произвођача наоружања и војне опреме, што значи да је Митровић добио дозволу Министарства одбране за производњу наоружања.

Митровић наводи за наш лист да је на дозволу чекао шест месеци, иако је пре два месеца тврдио другачије.

Наиме, средином децембра прошле године, мине из државне фабрике за производњу наоружања “Крушик” уочене су на дроновима Жељка Митровића, али је власник ружичасте телевизије тада рекао за Данас да он није заинтересован за куповину мина, како су пренели медији, већ да су други купци који се баве наоружањем заинтересовани за његове дронове.

– За шта ће се ти дронови користити је ствар оних који су потенцијални купци и они их испробавају за оно за шта мисле да могу да им буду корисни – рекао је тада Митровић.

Међутим, сада тврди да су купци заинтересовани за готов производ, а не само за дронове, те се због тога преоријентисао на војну индустрију.

– После тешке и велике процедуре, која је трајала скоро шест месеци, ПРДЦ је добио лиценцу за производњу наоружања и сада представља значајан део ланца српске оружане индустрије. Разлог због кога смо се одлучили да уђемо у производњу оружја је препознавање огромних потреба на светском тржишту за дронове који носе различите врсте оружја и другог прибора, али и очекивања потенцијалних купаца да купују готове производе за своје војне индустрије, а не само дронове – истиче Митровић.

Према његовим речима, у време када је веровао да је довољно производити само дронове, мислио је да светске војне индустрије имају своје тимове за имплементацију оружја и другог прибора на летелице, али је, како каже, погрешио.

– Сви они хоће да им ми имплементирамо све и да испоручимо готов производ са свим гаранцијама о беспрекорној оперативности комплетног производа. То значи да ми и даље суштински производимо само дронове, али сами морамо да имплементирамо на дронове оружје које купујемо од других компанија, али тако комплетиран дрон са оружјем се зове оружје, а не дрон, и то је разлог зашто смо морали да добијемо лиценцу за производњу наоружања – указује Митровић.

Он додаје да Крушик и даље производи мине, Застава производи аутоматско наоружање, а Телеоптик системе за навођење.

– Али ми смо ти који то оружје купујемо па затим имплементирамо на дронове са различитим прибором и опремом за даљинску контролу тог оружја и тако готов и спакован производ продајемо великом броју земаља. Сад већ знамо дефинитивно да морамо упетостручити производне капацитете јер је потражња за нашим производима ван свих очекивања – поручује Митровић.

Извор:
НСПМ